Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Życie jest zbyt cenne, aby szkolenia z pierwszej pomocy prowadził ktokolwiek!


Od właściwego wyboru firmy szkoleniowej zależy czy będziesz wiedział "jak?" a co ważniejsze "czy?" będziesz umiał udzielić pierwszej pomocy. Jak na przesyconym rynku znaleźć wykonawcę, który zapewni profesjonalne, ciekawe i dobre jakościowo szkolenie?

Łukasz Tomiło

Przedstawione poniższej wskazówki pomogą wybrać firmę, która przyczyni się do podniesienia kwalifikacji pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a co za tym idzie prestiżu firmy.

Trenerzy muszą być doświadczeni i w umiejętny sposób przekazywać swoją wiedzę

Uwagę należy kierować na firmy, które w swojej kadrze instruktorskiej posiadają osoby z odpowiednim doświadczeniem w prowadzeniu kursów pierwszej pomocy. Powinni to być praktycy ratownictwa medycznego oraz certyfikowani instruktorzy. Ustawodawca szczegółowo opisuje, kto może szkolić z zakresu pierwszej pomocy, dlatego tak ważne jest, aby szkolenie przeprowadzali właściwi ludzie. Uważajmy na amatorów ratownictwa oraz firmy, dla których liczy się tylko zysk, a oferowane szkolenia są nieprofesjonalne i mają niską wartość merytoryczną.

Cena często odgrywa rolę

Szkolenia charakteryzujące się wysoką jakością nie muszą być drogie, ale te wyjątkowo tanie najczęściej nie są warte naszego czasu i pieniędzy. Należy wybierać podmioty, które specjalizują się w organizacji szkoleń z pierwszej pomocy. Listy referencyjne oraz opinie innych firm i osób, które korzystały z kursów pierwszej pomocy pomogą Państwu dokonać odpowiedniego wyboru. Uzyskane informacje będą najlepszym źródłem do zweryfikowania potencjalnego wykonawcy, jego rzetelności w realizacji szkoleń oraz umiejętności i kompetencji kadry szkolącej.

Czas to pieniądz, więc szkolenie powinno trwać długo

Szkolenia z pierwszej pomocy nie powinny trwać mniej niż sześć godzin zegarowych. Zakres wiedzy, jaki powinien być przyswojony przez uczestników jest tak duży, że nierealnym jest przekazanie odpowiedniej ilości informacji w krótszym czasie. Firmy, które promują krótkie szkolenia, oferują tak naprawdę wybiórczą i ubogą wiedzę, którą równie dobrze możemy zdobyć nie uczestnicząc w profesjonalnym kursie.

Ćwiczenia praktyczne sprawiają, że naprawdę się uczymy

Sama wiedza teoretyczna bez odpowiedniej praktyki nie sprawi, że będziemy umieli uratować czyjeś życie. Uzyskane w części teoretycznej wiadomości należy utrwalić poprzez kilkugodzinne intensywne ćwiczenia praktyczne, które pomogą wypracować nam odpowiednie reakcje i schematy działania. Podczas 8-godzinnego szkolenia co najmniej połowa czasu powinna być przeznaczona na zajęcia praktyczne i wielokrotne ćwiczenia wykonywania danej czynności. Pytajmy również jakiego rodzaju są to ćwiczenia. Czy są to symulacje medyczne, czy będą używane akcesoria wyposażenia apteczki bądź defibrylatory szkoleniowe?

Statystycznie co 3 minuty ratownicy medyczni są wzywani do akcji. Wiele osób jednak nie udaje się uratować, ponieważ nie udzielono im na czas pierwszej pomocy. Każda upływająca minuta zmniejsza szanse na przeżycie poszkodowanego o 7-10%, a w przypadku wykonywania przez świadków zdarzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, szanse na przeżycie maleją z każdą minutą jedynie o 3-4%. Różnica jest ogromna. Niestety strach i niewiedza powodują, że jedynie w 15 na 100 przypadków udzielamy pierwszej pomocy. Pomimo tego, że świadomość społeczna na temat pierwszej pomocy jest z każdym rokiem coraz większa, to dalej jest niewystarczająca. Dlatego tak ważnym jest przeszkolenie jak największej liczby osób, aby w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia wiedzieli jak zareagować i udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy.

Łukasz Tomiło

Team Prevent

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

artykuł promocyjny

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem pracy podwykonawców


W obecnych czasach większość firm produkcyjnych korzysta w większym lub mniejszym stopniu z usług podwykonawców. Niezależnie od stopnia skomplikowania oraz czasu trwania prac wykonywanych przez podwykonawców, mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy innej organizacji, o odmiennych standardach pracy, kulturze organizacyjnej, kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu, wykonują prace na rzecz firmy zlecającej, na jej terenie, często w obszarach, gdzie znajdują się pracownicy firmy zlecającej.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Jakim być przywódcą?


Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zajmuje całe rzesze naukowców i praktyków biznesu, czego dowodem są liczne badania i opracowania, kształtujące nowoczesne trendy w zakresie efektywnego przywództwa. Ja chciałbym podzielić się z Państwem swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym obszarze, płynącymi z praktyki zarządzania.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne