Dołącz do nas

Ergonomia i zdrowie

Związek między dobrostanem a produktywnością


Pomiędzy dobrym samopoczuciem a wydajnością istnieje wzajemna relacja. Jeśli popracujemy nad poziomem produktywności organizacji, to robiąc to we właściwy sposób, często podniesiemy poziom dobrego samopoczucia.

Nikki Taggart

Wiele osób zgodzi się z tym, że czujemy się lepiej, kiedy jesteśmy produktywni, kiedy odhaczamy kolejne pozycje na liście rzeczy do zrobienia i osiągamy stopniowy postęp w realizacji celów, nad którymi pracujemy.

Z drugiej strony, jeśli organizacja nadaje priorytet dobremu samopoczuciu, w szczególności samopoczuciu psychicznemu, będzie ona również cieszyć się zwiększonym poziomem produktywności. Jest to więc rozwiązanie korzystne dla obu stron. Argumenty biznesowe przemawiające za dobrym samopoczuciem w miejscu pracy są bardzo solidne i mocne.

WYOBRAŹ SOBIE, CO SIĘ DZIEJE, GDY STRES W MIEJSCU PRACY JEST NIEOPANOWANY...

Istnieje wiele negatywnych skutków ubocznych, których prawdopodobnie możesz się spodziewać. Są to m.in.:
- spadek produktywności.
- obniżenie jakości pracy,
- spadek dobrego samopoczucia,
- obniżenie zaangażowania pracowników,
- możliwość pogorszenia się zdrowia fizycznego.

Często kojarzymy stres lub myślimy o nim jako o nieprzyjemnym uczuciu. Jednak ma on również naprawdę poważne konsekwencje fizjologiczne, które mogą ujawniać się w różny sposób u różnych osób.

Oto otrzeźwiająca statystyka:

Przewlekły stres w pracy jest bardziej szkodliwy dla zdrowia fizycznego niż narażenie na bierne palenie.

Na początku lat 2000, kiedy w czasopismach medycznych pojawiły się informacje, że bierne palenie jest przyczyną raka i jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, rządy szybko zaczęły wdrażać nowe zasady, aby zmienić sposób, w jaki traktujemy palenie w społeczeństwie. Na poziomie społecznym wprowadzono wiele zasad i reguł dotyczących zakazu palenia w zamkniętych miejscach publicznych, zakazu palenia w miejscach publicznych na zewnątrz, obszarów wolnych od dymu itp. W wielu krajach dostosowaliśmy się do tego, ponieważ naprawdę rozumiemy konsekwencje i ryzyko związane z narażeniem na bierne palenie.

Dlatego dość szokujące jest uświadomienie sobie, że ryzyko związane ze stresem w miejscu pracy jest w rzeczywistości gorsze dla naszego zdrowia niż narażenie na bierne palenie. Wciąż jednak czekamy na politykę rządu lub innych organów, aby pomogły lub zmusiły różne organizacje do zajęcia się stresem w miejscu pracy. Miejmy to na względzie, kiedy pracujemy nad strategią wellness w miejscu pracy.

Poziomy działań

Mówienie o poziomach działań to najlepszy sposób na odpowiedź na pytanie: lepiej zapobiegać czy leczyć?

Działania na poziomie trzecim to sytuacja, w której organizacja pracuje nad wdrożeniem działań, które mogą obejmować:
- wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego,
- program pomocy pracownikom,
- rzucanie palenia,
- wszelkiego rodzaju inicjatywy związane z aktywnością fizyczną.

Dalszy tekst jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie?


Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na  pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Wentylacja i jednorazowe ręczniki są kluczem do bezpieczeństwa w nowej normalności


Eksperci są zgodni, że budowa zaufania w obiektach będzie podstawą dla zachowania bezpieczeństwa personelu i klientów w sektorze gastronomii i hotelarstwa. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Bezpłatne narzędzie do oceny dobrostanu pracownika


Amerykański National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) udostępnił bezpłatnie kwestionariusz oceny dobrostanu pracowników (WellBQ), który zapewnia zintegrowaną ocenę dobrostanu pracowników w wielu obszarach, m.in. życia zawodowego, pozazawodowego oraz stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Ile pić, co pić, kiedy pić?


Co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80 proc. z nas spożywa jej za mało w ciągu dnia – wynika z badań PBS dla Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze". Nie pijemy wody regularnie, lecz sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy odczuwamy pragnienie. Większość z nas pije tylko 3-4 szklanki, czyli około litra wody dziennie, co stanowi zaledwie połowę zalecanej przez ekspertów normy. Jedynie 6 proc. respondentów spożywa odpowiednią jej ilość w ciągu dnia.

(więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Raport: Długie godziny pracy mogą zwiększyć liczbę zgonów z powodu chorób serca i udarów


745 tysięcy pracowników zmarło w 2016 roku z powodu pracy dłuższej niż 55 godzin tygodniowo – podają we wspólnym raporcie WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz ILO (Międzynarodowa Organizacja Pracy). 398 tys. osób zmarło z powodu udaru, a 347 tys. z powodu chorób serca. W latach 2000-2016 liczba zgonów spowodowanych wielogodzinną pracą wzrosła z powodu udaru o 19% a chorób serca o 42%. Liczba osób pracujących przez wiele godzin szacowana jest na ok. 479 milionów pracowników, czyli 9% osób pracujących. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne