Dołącz do nas

dobre praktyki

Zrównoważone życie zawodowe – Dobre Praktyki


Uroczystość wręczenia nagród w Konkursie Dobrych Praktyk „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”, odbyła się w w tym roku w Valletcie, na Malcie. Ten organizowany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) konkurs służy zaprezentowaniu skutecznych interwencji podjętych przez organizacje europejskie w celu uczynienia ich miejsc pracy bezpieczniejszymi i zdrowszymi dla pracowników w każdym wieku – a zatem bardziej produktywnymi.

Maltańska prezydencja Rady UE zorganizowała uroczystość wręczenia nagród w ramach trójstronnej konferencji na temat bezpieczeństwa i higieny pracy pt. „Ochrona grup szczególnie wrażliwych”. Konkurs ten, będący kluczowym elementem kampanii Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie na lata 2016–2017, ma na celu wyróżnienie przykładów innowacyjnych organizacji podejmujących działania na rzecz promowania zrównoważonego życia zawodowego.

- Kluczowym priorytetem prezydencji maltańskiej jest skoncentrowanie się na potrzebach obywateli we wszystkim, co robimy. Wielu europejskich pracowników w wieku powyżej 50 lat uważa, że ich praca ma negatywny wpływ na ich zdrowie. Mamy nadzieję, że nagrody zachęcą przedsiębiorstwa w całej UE i na Malcie do podjęcia kroków, aby uczynić ich miejsca pracy bezpieczniejszymi, zdrowszymi i sprawiedliwszymi dla pracowników - powiedziała przemawiając przed konferencją, dr Helena Dalli, maltańska minister ds. dialogu społecznego, spraw konsumenckich i swobód obywatelskich.

Poprzez wdrożenie dobrych praktyk w zakresie zarządzania wiekiem, pracodawcy mogą chronić zdrowie swoich pracowników i zabezpieczyć przyszłość swoich firm.

Wypowiadając się na temat znaczenia bezpiecznych i zdrowych warunków pracy przez cały okres życia zawodowego, dr Christa Sedlatschek, dyrektor EU-OSHA, powiedziała:
- Europejska siła robocza starzeje się, a wiele krajów podnosi wiek emerytalny. Przez wdrożenie dobrych praktyk w zakresie zarządzania wiekiem pracodawcy mogą chronić zdrowie swoich pracowników i zabezpieczyć przyszłość swoich firm. W ramach tego konkursu angażujemy zainteresowane strony, pokazujemy przykłady skutecznych interwencji i tworzymy kulturę prewencji w całej Europie.

Zgłoszenia do konkursu przyszły z całej Europy, z wielu różnych sektorów i od organizacji o różnej wielkości. Wybrane i wyróżnione przykłady okazały się skuteczne, trwałe i możliwe do zastosowania w innych miejscach pracy. Ogółem otrzymano 37 zgłoszeń krajowych (z 23 państw) oraz pięć zgłoszeń od oficjalnych partnerów kampanii. Nagrody i wyróżnienia otrzymało po osiem zgłoszeń krajowych i po jednym oficjalnym partnerze kampanii.

Nagrodzone Dobre Praktyki

VitaS, Belgia
Oparte na uczestnictwie środki mające na celu zminimalizowanie zagrożeń fizycznych i psychospołecznych w sektorze opieki społecznej.

Continental AG, Niemcy
Obejmujący całą firmę program ergonomii i demografii wdrożony przez dużego producenta samochodów.

Heidelberger Druckmaschinen AG, Niemcy
Promowanie zdrowia, wiedzy fachowej i elastyczności poprzez działanie oparte na uczestnictwie.

PSA Group, Hiszpania
Dostosowywanie miejsc pracy do pracowników w sektorze produkcji samochodów w celu podniesienia zdolności do zatrudnienia wszystkich pracowników.

MAVIR ZRt, Węgry
Zwiększenie zdolności do pracy starszych pracowników w sektorze energetycznym.

Zumtobel Group AG, Austria
Utrzymanie i zwiększenie zdolności do pracy oraz zatrzymywanie pracowników w sektorze produkcji.

Rudnik, Serbia
Współpraca kierownictwa i górników w celu ograniczenia wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.

Lujatalo Oy, Finlandia
Środki pomagające zapewnić, aby robotnicy budowlani przechodzili na emeryturę w dobrym zdrowiu.

SAP SE, oficjalny partner kampanii:
„Run Your Health” – zachęcanie pracowników w każdym wieku do podjęcia działań na rzecz swojego zdrowia.

Wyróżnione przykłady:

Obiekt infrastruktury usługowej dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Czechy

Region Midtjylland (Jutlandia Środkowa), Dania

Tarkett S.p.A., Włochy

Vassiliko Cement Works PLC, Cypr

Loders Croklaan, Holandia

Dyrekcja Policji, Murska Sobota, Słowenia

Duslo, a.s., Słowacja

Fińska Federacja Przemysłu Technologicznego, Finlandia

Toyota Material Handling, oficjalny partner kampanii.

 

Opisy poszczególnych Dobrych Praktyk dostępne są w j. angielskim w broszurze opracowanej przez Agencję (link).

EU-OSHA

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Safety Champions: BASF


Osoby odwiedzające zakłady BASF w Środzie Śląskiej wita wysoki na 30 i szeroki na 60 metrów budynek, dominujący nad otoczeniem. Nie mieszczą się w nim jednak biura, lecz w pełni zautomatyzowany magazyn surowców służących do produkcji wytwarzanych tu katalizatorów samochodowych.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Liderzy bezpieczeństwa – GKN Driveline


GKN Driveline w Oleśnicy jest oddziałem międzynarodowego koncernu dostarczającego technologie i części systemów napędowych do branży automotive. Zakład zatrudnia obecnie 532 pracowników w systemie 3-zmianowym, jednak trwająca rozbudowa zakładu zwiększy ilość zatrudnionych do 1050.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – m/d/r/k Trusted Adviser Group


Każda organizacja gromadzi wiedzę, ale rozwija się tylko taka organizacja, która zdobytą wiedzą się dzieli. Wiedza to taki specyficzny zasób, który pomnaża się w wyniku dzielenia. W sektorze chemicznym działamy od wielu lat i w ramach specjalizacji tworzymy bazy danych miedzy innymi o zdarzeniach i wypadkach.
- wywiad z Markiem Różyckim, prezesem zarządu m/d/r/k Trusted Adviser Group Sp z o.o.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – Jacek Bocheński


Nowo wdrożone rozwiązanie rzeczywiście nie wymaga od obsługujących go pracowników dużej siły. Zastosowane w systemie węże połączone są z urządzeniami samozwijającymi się, a końcówki węży są łatwe do założenia i zablokowania, zatem ich obsługa jest znacząco lżejsza. Dzięki temu nowe rozwiązania zlikwidowały duży wysiłek fizyczny i stres u pracowników.
- wywiad z Jackiem Bocheńskim, głównym inżynierem w wydziale techniki „Kolei Mazowieckich – KM” Sp. z o.o.”

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Sztuka wizualna i bezpieczeństwo w miejscu pracy


Firma Faraone, jako organizator konkursu plastycznego ze Stowarzyszeniem „Lejo” we Włoszech, połączył sztukę, przemysł i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne