Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Zmiana paradygmatów


Witamy w „Zmianie paradygmatów”. Będzie to seria krótkich artykułów mających na celu przedstawienie innego punktu widzenia, czy też zmianę paradygmatu, w zakresie sposobu myślenia o bezpieczeństwie pracy oraz o przyczynach wypadków w ogóle. Pytania, które przeczytają Państwo w tych artykułach, zostały zadane ponad trzem milionom ludzi w 66 państwach. Jeśli o mnie chodzi, to zadałem je w trakcie szkoleń i konferencji przeszło 125 tysiącom osób. Od pięciu lat zbieramy dane przy pomocy systemów automatycznych, ale chociaż usprawniliśmy obsługę badania, to odpowiedzi i wskaźniki nie uległy zmianie od chwili, gdy zaczęliśmy zadawać te pytania 20 lat temu.

Larry Wilson

Niektóre z proponowanych zmian paradygmatów są kontrowersyjne lub wywołują dyskusję, zwłaszcza w przypadku osób, które przyjęły za pewnik wiele zasad tradycyjnej „doktryny” zarządzania bezpieczeństwem pracy. Jeśli jednak zapoznając się z tą serią, uda się Państwu utrzymać otwarte podejście, to pod koniec będą Państwo mieli o wiele szersze spojrzenie na kwestię przyczyn wypadków i będą o wiele lepiej przygotowani do udzielania odpowiedzi na pytania, np. o to dlaczego w ogóle ludzie doznają urazów, choć przecież nikt tego nie chce oraz dlaczego obrażenia ciała, a nawet śmierć, odnoszą nawet eksperci i doświadczeni pracownicy. Czy też: dlaczego rodzice, którzy kochają swoje dzieci, nie mogą uchronić ich przed urazami (zwłaszcza w młodym wieku)?

Zacznijmy zatem od prostej kwestii. Kiedy myślą Państwo o osobach, które dobrze znają – o swojej rodzinie, znajomych, współpracownikach – oraz o wszystkich poważnych obrażeniach ciała przez nich doznanych (z wyjątkiem kontuzji sportowych), to czy czasem obrażenia te nie były spowodowane przede wszystkim przez te same dwa błędy krytyczne? A może przez zagrożenia?

ZMIANA PARADYGMATU NR 1 - ZAGROŻENIA CZY BŁĄD LUDZKI?

Jeśli zapytają Państwo ludzi o to, co jest ważniejsze: zagrożenia czy błąd ludzki? – usłyszą Państwo wiele różnych opinii. Część menedżerów (w tym niektórzy profesjonaliści zajmujący się BHP) uważa, że bezpieczeństwo pracy wiąże się głównie z „zagrożeniami”, czyli rzeczami, które z natury są niebezpieczne (takimi jak ogień, substancje toksyczne czy ostrze piły w ruchu) i które należy zamykać, pilnować lub kontrolować. I faktycznie, z punktu widzenia organów nadzorująco-kontrolnych, zagrożenia – oraz wspomniana kontrola i ochrona przed nimi – stanowią podstawowy temat prowadzonych kontroli. Łatwo zatem zrozumieć, dlaczego niektórzy menedżerowie i osoby zawodowo zajmujące się BHP uważają zagrożenia za tak istotne kwestie. Dodajmy tu, że zabezpieczenia techniczne, układy wentylacji, osłony i środki ochrony indywidualnej kosztują. Ponieważ jednak koszty te nie wpływają np. na podniesienie jakości produktu w sposób bezpośredni, łatwo jest zrozumieć, dlaczego wielu menedżerów uważa je za „utopione pieniądze” lub po prostu za „koszty prowadzenia działalności”, co tylko wzmacnia paradygmat twierdzący, że w bezpieczeństwie pracy chodzi przede wszystkim o zagrożenia.

Trudno znaleźć zawód lub zadanie, gdzie błąd ludzki lub nieuwaga nie stanowiłyby znaczącego czynnika. Zatem jeśli byłoby można poprawić skupienie wzroku i umysłu na zadaniu, można by też uzyskać poprawę nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, lecz także wyniku finansowego.

Są tacy, którzy poszliby nawet dalej, twierdząc, że błąd ludzki jest nie do uniknięcia, że jest on wynikiem a nie przyczyną oraz że nie ma on znaczenia w dobrze zarządzanym systemie bezpieczeństwa... Ci sami ludzie idą potem do domu i mówią swoim dzieciom, żeby „były ostrożne”, a jeśli rzeczywiście ulegną wypadkowi, sugerują: „starajcie się bardziej uważać następnym razem”. Hipokryzja czy błędne paradygmaty?

Hidden Content


DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Bezpieczeństwo

108,9 mln USD kary za wybuch w zakładzie firmy ConAgra Foods


W dniu 9 czerwca 2009 roku eksplozja gazu ziemnego zniszczyła zakład przetwórstwa mięsnego Slim Jim firmy ConAgra Foods. W wyniku wypadku zginęły 4 osoby, a 71 trafiło do szpitali. Do środowiska wyciekło ponad 8 ton szkodliwego amoniaku. W rezultacie firma ConAgra została obarczona 70% winy i zobligowana do wypłaty odszkodowań, których wartość wyniosła 108,9 mln USD. Zakład nigdy nie został odbudowany. (więcej…)


Kontynuuj

akcja partnerska

Wyższy poziom bezpieczeństwa w wymagającym środowisku produkcyjnym


Dzięki radarowemu systemowi LBK firma Leuze rozszerza ofertę rozwiązań bezpieczeństwa dla swoich klientów. System bezpieczeństwa 3D niezawodnie monitoruje strefy zagrożenia - nawet w warunkach występowania iskier i oparów spawalniczych, zanieczyszczeń oraz zapylenia.

Bezpieczeństwo operacyjne posiada najwyższy priorytet w środowiskach przemysłowych. Firma Leuze zapewnia obecnie klientom nowe możliwości w tym zakresie, w postaci radarowego systemu bezpieczeństwa LBK - pierwszego na świecie rozwiązania 3D do użytku w środowiskach produkcyjnych narażonych na wpływ zanieczyszczeń, iskier spawalniczych, wiórów/trocin, zadymienia, wilgoci lub oparów. Opracowany przez włoskiego producenta Inxpect S.p.A. i dystrybuowany przez Leuze system LBK zabezpiecza strefy zagrożenia w pobliżu maszyn i instalacji - nawet w trudnych warunkach procesowych.
- Dużą zaletą radarowego systemu bezpieczeństwa LBK jest jego odporność na wpływ środowiska produkcyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dużej czułości i niezawodnym wykrywaniu ruchu - mówi Jörg Packeiser, Marketing Safety w Leuze. - Warto również podkreślić, że technologia radarowa LBK monitoruje przestrzeń trójwymiarową, a nie tylko dwuwymiarową powierzchnię.

Radarowy system bezpieczeństwa LBK umożliwia niezawodne trójwymiarowe monitorowanie stref ochronnych w wymagających środowiskach produkcyjnych

Radarowy system bezpieczeństwa LBK umożliwia niezawodne trójwymiarowe monitorowanie stref ochronnych w wymagających środowiskach produkcyjnych

Czujniki rejestrują każdy ruch

System radarowy LBK reaguje na ruch i generuje sygnał przełączający, gdy tylko operator wkroczy na obszar monitorowany. W ten sposób firma Leuze chroni zarówno pracowników, jak i procesy technologiczne. Dzieje się tak, ponieważ rozwiązanie 3D przerywa procesy produkcyjne tylko wtedy, gdy ktoś faktycznie znajduje się w strefie zagrożenia. W ten sposób system unika niepotrzebnych przestojów i jednocześnie zwiększa dyspozycyjność maszyny lub instalacji. Po opuszczeniu przez personel strefy niebezpiecznej, maszyny mogą ponownie się uruchomić. Zastosowana technologia radarowa niezawodnie rozróżnia ludzi i obiekty statyczne, ponieważ bezbłędnie wykrywa nawet nieruchome osoby znajdujące się w chronionym obszarze. Obiekty statyczne, takie jak palety lub pojemniki z materiałami, można bez problemu pozostawić w strefie ochronnej, ponieważ nie powoduje to zakłócenia działania systemu.

System LBK bezbłędnie rozróżnia obiekty statyczne i dynamiczne

System LBK bezbłędnie rozróżnia obiekty statyczne i dynamiczne

Łatwa instalacja, elastyczność użytkowania

Radar bezpieczeństwa LBK jest wykorzystywany przede wszystkim do blokady restartu maszyn oraz do monitorowania obszarów ukrytych. Użytkownicy mogą dostosować go do swoich indywidualnych wymagań, określając liczbę i położenie czujników, zakres działania oraz kąt otwarcia dla wąskiej i szerokiej strefy ochronnej. System wykorzystuje również technologię radaru 3D do monitorowania obszarów na stopniach lub cokołach oraz znajdujących się za niemetalicznymi zasłonami. W celu zabezpieczenia większych obszarów można za pomocą kontrolera połączyć ze sobą do sześciu czujników radarowych.
W ten sposób system oferuje maksymalny obszar monitorowania o wymiarach 15 x 4 m. Poszczególne czujniki można łączyć w grupy, które w razie potrzeby można wyłączyć, umożliwiając w ten sposób dostosowanie systemu do wymagań dynamicznych procesów produkcyjnych. Kolejną zaletą radaru bezpieczeństwa LBK jest proste w obsłudze oprogramowanie konfiguracyjne, umożliwiające użytkownikom bezproblemowe zdefiniowanie parametrów systemu. Na życzenie klienta certyfikowani eksperci ds. bezpieczeństwa firmy Leuze mogą przeprowadzić konfigurację i uruchomienie systemu.

Więcej informacji o systemie można uzyskać na stronie leuze.com lub wysyłając wiadomość na adres Info.PL@leuze.com

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

akcja partnerska

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne