Dołącz do nas

Flesz

Zimowe BHP – 3 zasady, które pozwolą ci być bezpiecznym na stoku


Jak co roku, kierowcy narzekają na mroźną aurę i nieodśnieżane drogi a dzieci cieszą się z kolejnych centymetrów śniegu. Dla najmłodszych zimowe miesiące to czas beztroskiej zabawy, wolny od szkoły. Zadbajmy o to, żeby rzeczywiście taki był, bo jak wskazują statystyki, wypadki niestety nie należą do rzadkości.

W ubiegłym sezonie, tylko na stokach obsługiwanych przez GOPR doszło do ponad 1000 zdarzeń, które wymagały interwencji ratowników . Można uniknąć przykrych następstw białego szaleństwa, kierując się kilkoma sprawdzonymi zasadami zimowego BHP, które obowiązują wszystkich miłośników sportów zimowych. Warto je przypomnieć, gdyż uczniowie pierwszych pięciu województw rozpoczęli już ferie.

Po pierwsze: mierz siły na zamiary

To dobra rada dla tych wszystkich, którzy nie są wytrawnymi narciarzami. Przed szusowaniem na stoku, warto wziąć kilka lekcji pod okiem profesjonalisty. Tym bardziej, że nie oceniamy swoich umiejętności narciarskich wysoko. Jak podaje portal TwojaPogoda.pl, niemal co piąty Polak (ok. 19%), deklaruje, że umie jeździć na nartach lub desce snowboardowej, ale w tej grupie tylko 10% pytanych przyznaje, że na stoku radzi sobie dobrze lub bardzo dobrze . Dobre podstawy do klucz do sukcesu i… do braku kontuzji. Dlatego warto, aby dzieci poznawały tajniki bezpiecznej jazdy na nartach podczas specjalnych kursów dedykowanych najmłodszym.

Po drugie: szata nie zdobi człowieka…, ale zabezpiecza

Choć z nart czy popularnej deski snowboardowej korzystamy tylko kilka tygodni w roku, nie warto oszczędzać na tym ekwipunku. Jak podkreślają specjaliści ds. BHP w Skanska, warto co kilka lat wymienić całe zimowe wyposażenie, aby mieć pewność, że np. wiązadła w naszych nartach czy desce snowboardowej spełniają najnowsze wymogi bezpieczeństwa. Zaopatrzenie się w ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki, jest dobrym pomysłem nie tylko w przypadku dzieci i początkujących narciarzy. Spośród wszystkich kontuzji, urazy karku i głowy są najbardziej niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka, więc niezbędne jest posiadanie kasku, koniecznie z właściwym atestem. Coraz więcej właścicieli wyciągów górskich nie wpuszcza bez niego na stok. Należy pamiętać o tym, że osoby, które nie ukończyły szesnastego roku życia, mają ustawowy obowiązek jeżdżenia w kaskach.

– Dawajmy pozytywny przykład najmłodszym. Jeżeli sami nie będziemy przestrzegać zasad zimowego BHP, nie możemy oczekiwać, że nasze dzieci będą postępować bezpiecznie. Wiadomo, przykład idzie z góry, a zasad bezpieczeństwa po prostu można się nauczyć. Dobrym pomysłem jest, aby nauczyciele przed feriami udzielili kilku pożytecznych rad swoim wychowankom - uważają eksperci ds. BHP w Skanska S.A., firmy, która posiada doświadczenie w edukowaniu najmłodszych w zakresie przestrzegania zasad BHP, organizując ogólnopolską akcję „Bezpieczni w pobliżu budowy”.

Odpowiednie ubranie podczas aktywności na śniegu jest tak samo ważne jak sprawny sprzęt, szczególnie wysoko w górach, gdzie warunki pogodowe bardzo szybko się zmieniają. Odzież termiczna z pewnością zabezpieczy nas przed hipotermią, czyli przed nagłym i nadmiernym wychłodzeniem organizmu. Jednocześnie zadbajmy o to, aby nie przegrzać organizmu, co także jest szkodliwe. Dzień na stoku warto rozpocząć od wysokoenergetycznego śniadania. Powinni pamiętać o tym rodzice porannych niejadków. Nie zapominajmy także o ochronie najwrażliwszych partii ciała, czyli o dłoniach i stopach, ale także i o twarzy. Nie zawsze jesteśmy świadomi, że nie tylko latem słońce może nam zaszkodzić. W górach nie ma przed nim schronienia, więc krem z filtrem SPF blokujący szkodliwe działanie promieni UV, jest wręcz koniecznością. Tak samo jak profesjonalne gogle narciarskie.

Po trzecie: bądź zawsze kontakcie

Nawet najdroższy sprzęt może zawieść, a najlepszy narciarz może doznać kontuzji, dlatego nie wyruszajmy w góry w pojedynkę. Szybko zapadający zimą zmrok sprawia, że nawet najbardziej znane nam tereny, mogą wyglądać obco i nieprzyjaźnie. Przed wycieczką pieszą czy zdobywaniem kolejnej narciarskiej trasy, upewnijmy się, że znamy numer lokalnego posterunku GOPR-u i wiemy, gdzie znajduje się najbliższe schronisko.

– Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą na zimowy wypoczynek małego, przenośnego lokalizatora GPS, w który wyposażymy naszą pociechę. Dzięki temu sprytnemu urządzeniu, zawsze mamy pewność, gdzie znajdują się nasi bliscy – proponują eksperci ds. BHP w Skanska S.A.

Podczas zimowego wyjazdu śledzenie komunikatów pogodowych i alertów ostrzegających przed niebezpiecznymi lawinami powinno wejść nam w nawyk. Tak samo jak czytanie tabliczek informacyjnych we wszystkich miejscach, które odwiedzamy. Nawet jeżeli wierzymy we własne umiejętności i doskonale znamy topografię miejsca, w którym odpoczywamy, nie poruszajmy się poza wyznaczonymi szlakami i trasami dostępnymi dla wszystkich.

Jeżeli trudno jest nam zapamiętać wszystkie zasady bezpieczeństwa, pamiętajmy przynajmniej o tym, że ta stoku narciarskim obowiązują te same zasady, co podczas poruszania się samochodem. Brak brawury i przeceniania własnych umiejętności, zachowanie trzeźwości oraz dostosowanie się do panujących warunków atmosferycznych i innych uczestników ruchu, pomoże nam unikać niebezpiecznych sytuacji. I tych zasad uczmy nasze dzieci, a zimowy wypoczynek będzie zawsze udany i co najważniejsze – bezpieczny.

zasady

[Skanska]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

Flesz

Kobiety doskonale wiedzą, czego chcą w sferze zawodowej. Jakie są ich oczekiwania względem pracodawców?


Jakie czynniki są dla Polek decydujące przy wyborze nowego miejsca pracy? Które benefity pozapłacowe uznają za najbardziej atrakcyjne? Co jest dla nich motywacją do zmiany zatrudnienia i czy możliwe jest zatrzymanie ich w organizacji, gdy podejmą decyzję o odejściu? ManpowerGroup przygotował analizę przedstawiającą oczekiwania pań względem rynku pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Zapobieganie zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego u zróżnicowanej siły roboczej


Dlaczego w przypadku określonych grup pracowników istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego? Jakie bariery utrudniają zapobieganie takim zaburzeniom i zarządzanie nimi? Jakie inicjatywy dotyczące miejsc pracy okazały się skuteczne? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Firmy ubezpieczeniowe z nadzieją i obawą przyglądają się egzoszkieletom


Na placach budowy na całym świecie jest wykorzystywanych obecnie ponad tysiąc egzoszkieletów a szacunki mówią, że ich liczba będzie rosła w coraz szybszym tempie. W niektórych przypadkach stają się one nawet obowiązkowym wyposażeniem. W miarę jak egzotechnologia wkracza do miejsc pracy, nieuchronnie staje się obiektem zainteresowania m.in. ze strony firm ubezpieczeniowych.

Egzoszkielety to noszone przez człowieka urządzenia, które zapewniają odczuwalną siłę wspomagającą (zazwyczaj ręki, dolnej części pleców lub ramion pracownika). Z punktu widzenia firm ubezpieczeniowych, ta technologia może nieść ze sobą kilka możliwości.

Zapobieganie urazom

Pierwszą możliwością może być zapobieganie lub zmniejszenie liczby urazów, które są skutkiem nieergonomicznych warunków pracy. Przykładem takiej pracy może być praca pielęgniarek (i pielęgniarzy), którzy są bardzo często narażeni na urazy podczas częstego podnoszenia pacjentów, co znacznie obciążają ich organizmy. Na dodatek długie zmiany nie zapewniają wystarczająco dużo czasu potrzebnego, żeby w pełni zregenerować organizm w ciągu tygodnia pracy. W efekcie grupy mięśni, które są kluczowe dla utrzymania ciała w stabilności, osłabiają się na tyle, że zawodzą i dochodzi do poważnego urazu. To samo dotyczy wielu innych powtarzających się i niewygodnych pozycji pracy, m.in. spawania, malowania, instalowania elementów sufitowych, kucania i schylanie się.

Teoretycznie, aby urządzenie typu wearable (ubieralne) było skuteczne w długoterminowym zapobieganiu urazom, nie musi wykonywać całej pracy. Wystarczy że zapewni wystarczające wsparcie podczas dnia pracy, tak aby organizm nie był przeciążony i wymagał krótszego czasu regeneracji między zmianami. Egzoszkielety wspierające ramię są dobrym przykładem tej zasady. Egzoszkielet barkowy zazwyczaj zapewnia jedynie ułamek siły potrzebnej do utrzymania ramion w pozycji uniesionej podczas wykonywania pracy nad głową.

Pracownicy chcą żyć zdrowo i przejść na emeryturę w dobrej kondycji fizycznej, aby móc cieszyć się emeryturą. Technologia egzo może im to umożliwić co z punktu widzenia firm ubezpieczeniowych mogłyby zmniejszyć liczbę roszczeń z tytułu urazów i niepełnosprawności.

Przeniesienie problemu

Technologia noszona dla fizycznego wspomagania człowieka może mieć również niezamierzone skutki, np. egzoszkielety pasywne wykorzystują elementy sprężynujące do zapewnienia wsparcia. Przenoszą one energię z wrażliwej części ciała, takiej jak ramiona czy dolna część pleców i za pomocą różnych materiałów i podkładek przekierowują ją do innego obszaru ciała. Możliwe jest, że urządzenia te przenoszą problem z jednej części ciała na inną.
Innym czynnikiem niskiego ryzyka jest to, że egzoszkielet może spowodować niepożądaną, trwałą zmianę w organizmie. W niektórych przypadkach, urządzenia przekierowują siły pod nienaturalnymi kątami. Nie jest jeszcze zbadane, jak kości i tkanki miękkie zareagowałyby lub zmieniły układ po dwóch lub więcej latach ciągłego ich stosowania.

Obie z powyższych możliwości mogą spowodować wzrost liczby dodatkowych roszczeń wobec firm ubezpieczeniowych. Jak w przypadku każdej nowej technologii, potrzeba czasu, analiz i badań, aby uzyskać jaśniejszy obraz sytuacji.

Innym zagrożeniem ze strony tej technologii w pracy i przemyśle jest możliwość, że ich wykorzystywanie może spowodować atrofię mięśni (osłabienie mięśni, ponieważ nie są już tak intensywnie używane). Takie zagrożenie wydaje się jednak mało prawdopodobne. Coraz trudniej znaleźć linię produkcyjną, na której nadal używa się śrubokrętów i grzechotek ręcznych, a mimo to żaden pracownik nie skarżył się na zanik mięśni spowodowany używaniem elektronarzędzi.

Powrót do pracy

Trzecią możliwością może być wykorzystanie egzoszkieletów do skrócenia czasu powrotu do pracy.
Możliwe jest zastosowanie egzoszkieletu jako wspomagania pracownika podczas odzyskania przez niego pełnej sprawności, po czym egzoszkielet zostałby zdjęty. Jest to temat budzący pewne kontrowersje. Z jednej strony, skrócenie koniecznego czasu wolnego od pracy z powodu urazu może być bardzo korzystne. Jednocześnie wykonywanie intensywnych fizycznie lub powtarzających się zadań, gdy organizm jest osłabiony, może prowadzić do większej liczby urazów.

Patrząc w przyszłość

Egzotechnologia w postaci rękawic elektrycznych, podparcia ramion, wspomagania podnoszenia, krzeseł bez krzeseł i egzoszkieletów całego ciała wkracza coraz mocniej na rynek pracy. Pracodawcy, managerowie, inspekcje oraz firmy ubezpieczeniowe już teraz powinni zastanawiać się, jakie skutki w krótszej i dłuższej perspektywie czasu może przynieść ta technologią.

[na podstawie Forbes]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj

Flesz

Co trzeci pracownik bez informacji o wpływie pandemii na kondycję jego pracodawcy


39% polskich pracowników przyznaje, że nie jest informowanych przez pracodawcę o wpływie pandemii na kondycję finansową firmy. Takie informacje, w różnej częstotliwości otrzymuje 57% badanych. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Wartość bezpieczeństwa i higieny pracy oraz koszty społeczne urazów i chorób związanych z pracą


Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy opublikowała dokument zawierający podsumowanie wyników drugiego etapu projektu EU-OSHA mającego na celu ocenę kosztów ponoszonych na szczeblu europejskim, dotyczących urazów, chorób i zgonów związanych z pracą. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Pracownicy skarżą się na warunki pracy podczas upałów


Przeszło 150 skarg związanych z upałami wpłynęło do Państwowej Inspekcji Pracy do połowy czerwca. Dotyczyły one nieprawidłowości w zakresie wydawania napojów (106) oraz niewłaściwych temperatur w pomieszczeniach pracy (44). Jakie są obowiązki pracodawcy w tym zakresie i jak można radzić sobie z upałem nie łamiąc przepisów dotyczących bhp?

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne