Dołącz do nas

Flesz

Zdrowie i bezpieczeństwo na rozdrożu


Na tle utrzymującej się niepewności gospodarczej, w swoim sprawozdaniu za rok 2012 r. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) przedstawia dalszy przebieg swoich prac w zakresie promowania dobrego stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach, niezależnie od ich wielkości.

Dyrektor EU-OSHA, dr Christa Sedlatschek twierdzi, że należy zdecydowanie podkreślać gospodarcze i etyczne znaczenie dobrego stanu BHP.
– Obecnie widzimy, jakie są skutki kryzysu gospodarczego, gdy w całej Unii Europejskiej dokonywane są cięcia wydatków na bezpieczeństwo i higienę pracy. Ale inteligentne przedsiębiorstwa wiedzą, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wspierania BHP w trudnych czasach; w końcu nadejdzie poprawa sytuacji gospodarczej, a wówczas firmy będą potrzebowały zdrowych, wykwalifikowanych pracowników.

Zdaniem dyrektor Agencji, do najważniejszych wydarzeń 2012 roku należo ukończenie flagowego projektu EU-OSHA o nazwie Foresight, w ramach którego prognozowane są długoterminowe rodzaje ryzyka w miejscu pracy i który ma na celu ożywienie debaty oraz uświadomienie decydentom, jakie są konsekwencje poszczególnych wariantów działania.

Europejskie badanie przedsiębiorstw na temat nowych i pojawiających się zagrożeń (ESENER) pozwoliło uzyskać aktualny obraz zarządzania w Europie niektórymi rodzajami ryzyka w miejscu pracy, zwłaszcza psychospołecznymi, takimi jak stres związany z pracą, przemoc i szykanowanie. Obecny etap realizacji projektu obejmuje analizę danych uzyskanych w wyniku ankiety przeprowadzonej w pierwszej fazie projektu.

Agencja kontynuowała też prace nad darmowym interaktywnym oprogramowaniem do ceny ryzyka (OiRA), które umożliwia przeprowadzanie ocen ryzyka w sposób łatwy i oszczędny. Udostępniane są konkretne narzędzia, przydatne w takich dziedzinach jak: fryzjerstwo i praca biurowa – na Cyprze, transport drogowy – we Francji, a także branża skórzana i garbarska – w całej UE.

[EU OSHA]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Flesz

Bez uśmiechu nie popracujesz


W chińskim biurze Canon Innovation Technology w Pekinie firma wprowadziła system rozpoznawania twarzy, wymuszający na pracownikach uśmiech m.in. podczas wejścia do firmy czy mierzenia temperatury. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Pracownik zginął na skutek eksplozji, do której doszło podczas pompowania opony wózka widłowego


Dochodzenie kanadyjskiej CNESST wykazało, że w podczas pompowania opona eksplodowała, doszło do rozdzielenia elementów felgi i jeden z nich uderzył pracownika w czoło. Ciężko ranny został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł kilka dni później.

(więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Kontrole żurawi budowlanych


Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła 1 czerwca 2021 r. na placach budów całego kraju 240 kontroli związanych z użytkowaniem żurawi wieżowych i szybkomontujących. Kontrole obejmą w szczególności bezpieczeństwo organizowania prac z wykorzystaniem tych maszyn, w tym likwidację nieprawidłowości i szczególnych zagrożeń, występujących podczas podnoszenia i przemieszczania ładunków, zarówno dla operatorów żurawi, jak też dla osób wykonujących swoje zadania w zasięgu pracy żurawi oraz dla osób postronnych.

(więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Kodeks pracy: będzie możliwość badania trzeźwości pracowników


Obecnie pracodawca widzący zataczającego się pracownika, żeby sprawdzić jego trzeźwość musi wezwać policję. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, gdy pracownik zakończył pracę i wychodzi do domu, pracodawca nie ma możliwości zatrzymania go i przebadania na zawartość alkoholu we krwi. To już wkrótce ma się zmienić. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Raport: Długie godziny pracy mogą zwiększyć liczbę zgonów z powodu chorób serca i udarów


745 tysięcy pracowników zmarło w 2016 roku z powodu pracy dłuższej niż 55 godzin tygodniowo – podają we wspólnym raporcie WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz ILO (Międzynarodowa Organizacja Pracy). 398 tys. osób zmarło z powodu udaru, a 347 tys. z powodu chorób serca. W latach 2000-2016 liczba zgonów spowodowanych wielogodzinną pracą wzrosła z powodu udaru o 19% a chorób serca o 42%. Liczba osób pracujących przez wiele godzin szacowana jest na ok. 479 milionów pracowników, czyli 9% osób pracujących. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Kobiety doskonale wiedzą, czego chcą w sferze zawodowej. Jakie są ich oczekiwania względem pracodawców?


Jakie czynniki są dla Polek decydujące przy wyborze nowego miejsca pracy? Które benefity pozapłacowe uznają za najbardziej atrakcyjne? Co jest dla nich motywacją do zmiany zatrudnienia i czy możliwe jest zatrzymanie ich w organizacji, gdy podejmą decyzję o odejściu? ManpowerGroup przygotował analizę przedstawiającą oczekiwania pań względem rynku pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne