Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Wózki spalinowe prawdopodobną przyczyną zatrucia ponad 80 osób


Zdaniem straży pożarnej spaliny z wózków widłowych jeżdżących po hali produkcyjnej oraz niesprawna wentylacja były przyczyną zatrucia tlenkiem węgla ponad 80 pracowników zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego w Kwidzynie. Dwie osoby zostały umieszczone w komorach hiperbarycznych.

Halę oraz magazyn zakładu zatrudniającego ok. 300 osób ewakuowano po telefonie jednej z pracownic, która źle się poczuła:
– Kobieta zawiadomiła pogotowie. Lekarz, który ją zbadał ostrzegł pogotowie o możliwym zatruciu w zakładzie. Straż pożarna stwierdziła tam znacznie podniesiony poziom stężenia tlenku węgla - informuje Rajmund Darga z Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gdańsku.
Przyrządy pomiarowe pokazały stężenie tlenku węgla na poziomie 225 ppm, gdzie już poziom powyżej 26 ppm uznaje się za groźny dla zdrowia.

Ewakuowani pracownicy mają bóle głowy i nudności, typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla. Jak zapewnia Rafał Grzeszkiewicz, Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, życie żadnego z pracowników nie jest zagrożone, jednak stan niektórych jest ciężki, a dwie osoby musiały zostać umieszczone w komorach hiperbarycznych.

Zdaniem straży pożarnej, przyczyną zatrucia były spaliny z trzech wózków widłowych, które jeździły po hali oraz niesprawny wyciąg wentylacyjny.
– Gdyby działała wentylacja, to spaliny miałyby się gdzie ulotnić, a tak magazynowały się wewnątrz hali. Ktoś o to nie zadbał, zawinił człowiek –uważa Ryszard Sulęta, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Marcin Anaszewicz, pełnomocnik zarządu spółki Pamapol S.A., właściciela zakładów w Kwidzynie informuje, że produkcja została wstrzymana do odwołania.
- Zgodnie ze standardową procedurą przedstawiciele spółki sprawdzają, jaki jest stan pracowników przebywających w szpitalach i czy rodziny poszkodowanych czegoś nie potrzebują – tłumaczy Anaszewicz.

W celu wyjaśnienia przyczyn zdarzenia zostanie wszczęte śledztwo, kontrolę zapowiada również wojewoda pomorski.

[KB]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

artykuł promocyjny

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem pracy podwykonawców


W obecnych czasach większość firm produkcyjnych korzysta w większym lub mniejszym stopniu z usług podwykonawców. Niezależnie od stopnia skomplikowania oraz czasu trwania prac wykonywanych przez podwykonawców, mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy innej organizacji, o odmiennych standardach pracy, kulturze organizacyjnej, kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu, wykonują prace na rzecz firmy zlecającej, na jej terenie, często w obszarach, gdzie znajdują się pracownicy firmy zlecającej.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Jakim być przywódcą?


Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zajmuje całe rzesze naukowców i praktyków biznesu, czego dowodem są liczne badania i opracowania, kształtujące nowoczesne trendy w zakresie efektywnego przywództwa. Ja chciałbym podzielić się z Państwem swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym obszarze, płynącymi z praktyki zarządzania.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne