Dołącz do nas

dobre praktyki

Wizualizacja procesów technologicznych


W zakładzie Solvay Engineering Plastics Poland z o.o. w Gorzowie Wlkp. kilka budynków i procesów pochodzi jeszcze z lat 70-tych, nie są w pełni zautomatyzowane.
Urządzenia produkcyjne wyposażone są w analogowe przyrządy pomiarowe, dzięki którym monitoruje się parametry procesu (ciśnieniomierze, termometry, wskaźniki przepływy, wskaźniki poziomu).

Sukcesywnie podczas prac modernizacyjnych są one wymieniane na bardziej nowoczesne.
Na przyrządach „starszego” typu – dzięki zaangażowaniu kilku osób oznakowaliśmy przy pomocy samoprzylepnej kolorowej folii „wartości bezpieczne” – zgodnie z naszymi Planami Kontroli, tak aby poziomy te były bardziej widoczne.
Ta praktyka ułatwia pracę aparatowym, bowiem z daleka widać czy wartości bezpieczne nie są przekroczone. Działanie to pozwala też kontrolującym i audytorom na szybkie zorientowanie się czy proces jest przez aparatowych utrzymywany pod kontrolą i czy pracownicy reagują na wskazania przyrządów.

foto1 foto2

Jest to element wizualizacji w zakładzie Solvay; jednocześnie ze wskazaniami na przyrządach oznakowywaliśmy we własnym zakresie kierunki przepływów mediów doprowadzonych do procesów, opisywaliśmy kluczowe elementy procesu, czy wykonywaliśmy tzw.: „Jednominutowe Lekcje” postępowania na wypadek konieczności podjęcia przez aparatowych działań w procesie.

foto3 foto4

Prezentowana Dobra Praktyka została wdrożona w firmie Solvay Engineering Plastics Poland.

Została wyróżniona i zaprezentowana przez portal "Kultura Bezpieczeństwa" na targach Sawo 2014 w ramach "Strefy Kultury Bezpieczeństwa".

solvay

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Safety Champions: BASF


Osoby odwiedzające zakłady BASF w Środzie Śląskiej wita wysoki na 30 i szeroki na 60 metrów budynek, dominujący nad otoczeniem. Nie mieszczą się w nim jednak biura, lecz w pełni zautomatyzowany magazyn surowców służących do produkcji wytwarzanych tu katalizatorów samochodowych.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Liderzy bezpieczeństwa – GKN Driveline


GKN Driveline w Oleśnicy jest oddziałem międzynarodowego koncernu dostarczającego technologie i części systemów napędowych do branży automotive. Zakład zatrudnia obecnie 532 pracowników w systemie 3-zmianowym, jednak trwająca rozbudowa zakładu zwiększy ilość zatrudnionych do 1050.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – m/d/r/k Trusted Adviser Group


Każda organizacja gromadzi wiedzę, ale rozwija się tylko taka organizacja, która zdobytą wiedzą się dzieli. Wiedza to taki specyficzny zasób, który pomnaża się w wyniku dzielenia. W sektorze chemicznym działamy od wielu lat i w ramach specjalizacji tworzymy bazy danych miedzy innymi o zdarzeniach i wypadkach.
- wywiad z Markiem Różyckim, prezesem zarządu m/d/r/k Trusted Adviser Group Sp z o.o.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – Jacek Bocheński


Nowo wdrożone rozwiązanie rzeczywiście nie wymaga od obsługujących go pracowników dużej siły. Zastosowane w systemie węże połączone są z urządzeniami samozwijającymi się, a końcówki węży są łatwe do założenia i zablokowania, zatem ich obsługa jest znacząco lżejsza. Dzięki temu nowe rozwiązania zlikwidowały duży wysiłek fizyczny i stres u pracowników.
- wywiad z Jackiem Bocheńskim, głównym inżynierem w wydziale techniki „Kolei Mazowieckich – KM” Sp. z o.o.”

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Sztuka wizualna i bezpieczeństwo w miejscu pracy


Firma Faraone, jako organizator konkursu plastycznego ze Stowarzyszeniem „Lejo” we Włoszech, połączył sztukę, przemysł i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne