Dołącz do nas

Flesz

W Małopolsce rusza program utylizacji materiałów zawierających azbest


40 gmin z Małopolski rozpoczyna program umożliwiający usuwanie i składowanie materiałów azbestowych z budynków prywatnych i komunalnych. Projekt o wartości ok. 42 mln zł dofinansowany jest ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Liderem programu jest Szczucin - gmina, na terenie której w przeszłości zalegało najwięcej w kraju odpadów azbestowych. Jak poinformował burmistrz tego miasta Jan Sipior, dzięki zaplanowanemu na najbliższe trzy lata programowi, zdemontowanych i bezpiecznie zeskładowanych zostanie około 20 tys. ton materiałów budowlanych z zawartością azbestu, w tym głównie eternitu.
Projekt obejmuje 40 gmin i ok. 6 tysięcy obiektów - zarówno budynków prywatnych jak i komunalnych. Uczestniczą w nim gminy: Andrychów, Charsznica, Ciężkowice, Dobra, Drwinia, Gołcza, Gręboszów, Jabłonka, Jerzmanowice-Przegina, Jodłownik, Kęty, Koszyce, Książ Wielki, Laskowa, Miechów, Nowe Brzesko, Olesno, Pcim, Ryglice, Skrzyszów, Tokarnia, Wiśniowa, Zabierzów, Zakliczyn, Zielonki, Żegocina, Raciechowice, Krzeszowice, Wolbrom, Bolesław, Dąbrowa Tarnowska, Wieprz, Nowy Targ, Raba Wyżna, Rzepiennik Strzyżewski, Skała, Mędrzechów, Radłów, Igołomia Wawrzeńczyce, Szczucin.

Większość środków, bo 70 proc., zostanie przeznaczone na demontaż, pakowanie, transport i składowanie na składowiskach materiałów niebezpiecznych pokryć dachowych zawierających azbest. Po 15 proc. pieniędzy zostanie wydane na zbieranie odpadów azbestowych składowanych na posesjach oraz na dofinansowanie wykonania nowych dachów dla osób w trudniej sytuacji materialnej lub życiowej.

W ramach programu takie osoby otrzymają za darmo materiały, a zapłacą tylko za wykonanie dachu.
Wartość całego projektu oszacowano na około 42 mln zł, z czego ok. 85 proc. pochodzi ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a resztę pokryją samorządy w nim uczestniczące.
Według wojewody małopolskiego Jerzego Millera program jest początkiem walki z azbestem w regionie. Na terenie województwa jest do usunięcia jeszcze około 93 tys. ton azbestu.

[PAP]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Zmiany w wymaganiach dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne


Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Dodatkowe dni urlopu dla inspektorów PIP


Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektorów pracy przewiduje wniesiony przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z nim, inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat przysługiwałby dodatkowy urlop w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie?


Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na  pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Wentylacja i jednorazowe ręczniki są kluczem do bezpieczeństwa w nowej normalności


Eksperci są zgodni, że budowa zaufania w obiektach będzie podstawą dla zachowania bezpieczeństwa personelu i klientów w sektorze gastronomii i hotelarstwa. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne