Dołącz do nas

dobre praktyki

Uczyć się, uczyć innych i wymagać


Gdańska Stocznia „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. specjalizuje się w przebudowach i remontach statków, jednostek offshore (służących do wydobycia ropy naftowej) i konstrukcji stalowych.

Konrad Rudniewski

„Remontowa” S.A. to firma z ponad 60-letnią tradycją. Założona w 1952 roku jako przedsiębiorstwo państwowe, z czasem stała się liderem na europejskim rynku remontu statków i jedną z czołowych stoczni świata. Z przedsiębiorstwa państwowego stała się spółką akcyjną, a z zakładu pracy – firmą o światowej marce – twierdzi Jarosław Flont, prezes Zarządu.

Każdego roku jest w niej remontowanych i przebudowywanych ponad 200 statków z całego świata. Są to głównie promy pasażersko-samochodowe, tankowce, chemikaliowce, gazowce, kontenerowce, chłodniowce, masowce, jednostki offshore oraz wieże wiertnicze i platformy typu jack-up.

Wykonywanie skomplikowanych projektów, jak choćby kontraktów dla klientów z branży wydobycia ropy naftowej (czyli z najwyższej światowej półki) wiąże się z dużą skalą zagrożeń. Stąd też od wielu lat wdrażano w stoczni rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracownikom własnym oraz podwykonawcom. W 2010 roku zapoczątkowano proces wdrażania systemu zarządzania bezpieczeństwem (wg normy OHSAS 18001). W 2012 roku wdrożono system zarządzania ochroną środowiska. Ta kolejność nie była działaniem przypadkowym albowiem wnioski zdobyte w trakcie wprowadzania SZBHP wykorzystano przy wdrażaniu kolejnego systemu.

„Remontowa” S.A. z ponad dwudziestoma firmami tworzy Grupę REMONTOWA. W samej stoczni jest zatrudnionych około 1500 pracowników. Dodatkowo na terenie stoczni wykonuje pracę nierzadko nawet 2 tys. osób zatrudnionych przez firmy podwykonawcze.

bhp1 bhp2

W zamian za wypełnienie naszych wymagań proponujemy im długofalową współpracę, dopuszczamy do rynku naszych zleceń – kontynuuje Jarosław Flont. Ponad rok temu postanowiliśmy nie dzielić pracowników wg kryterium nasz i obcy. Traktujemy każdy wypadek podwykonawcy jako wypadek Gdańskiej Stoczni Remontowej.

A skąd ta troska o podwykonawców?

Wymagania klientów

Gdy w związku z przebudową i modernizacją platformy wydobywczej odwiedził nas prezes firmy, do której należy platforma – opowiada Jarosław Chodnicki, kierownik Zakładowej Służby Ratowniczej – przedstawił nam cztery priorytety w realizacji tego projektu, który nawiasem mówiąc jest największym kontraktem stoczni. Po pierwsze bezpieczeństwo – nikt przy jego realizacji nie powinien ucierpieć. Na kolejnych miejscach umieścił jakość, terminowość i dyscyplinę finansową.

Podejście klientów zmieniło postrzeganie bezpieczeństwa w stoczni. Wymagający armatorzy, przeprowadzający co najmniej kilkanaście audytów stoczni w roku, motywują do wprowadzania nowych rozwiązań sprzyjających zapewnieniu bezpieczeństwa i ochronie środowiska. Sprawdzają jakie są możliwości stoczni, ale przede wszystkim jaka jest kultura pracy i czy jest gwarancja, że statek zostanie wyremontowany w określonym czasie. Ważna jest ocena przygotowania firmy na wypadek sytuacji awaryjnych: czy ma własne zaplecze medyczne, ambulans, paramedyków, jak szybko ratownicy są w stanie dotrzeć na miejsce. To właśnie po jednym z audytów armator zażyczył sobie, aby na realizowanym dla niego projekcie znajdował się kontener medyczny. Stoczniowi ratownicy są w stanie dotrzeć na statek po czterech minutach od wezwania, ale dla armatora to było za długo. W efekcie stocznia zakupiła kontener w pełni wyposażony do udzielania pierwszej pomocy i umieściła go na platformie budowanej dla tego armatora. Obecnych jest tam stale 9 strażaków/ratowników, którzy mogą udzielić pierwszej pomocy.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Safety Champions: BASF


Osoby odwiedzające zakłady BASF w Środzie Śląskiej wita wysoki na 30 i szeroki na 60 metrów budynek, dominujący nad otoczeniem. Nie mieszczą się w nim jednak biura, lecz w pełni zautomatyzowany magazyn surowców służących do produkcji wytwarzanych tu katalizatorów samochodowych.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Liderzy bezpieczeństwa – GKN Driveline


GKN Driveline w Oleśnicy jest oddziałem międzynarodowego koncernu dostarczającego technologie i części systemów napędowych do branży automotive. Zakład zatrudnia obecnie 532 pracowników w systemie 3-zmianowym, jednak trwająca rozbudowa zakładu zwiększy ilość zatrudnionych do 1050.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – m/d/r/k Trusted Adviser Group


Każda organizacja gromadzi wiedzę, ale rozwija się tylko taka organizacja, która zdobytą wiedzą się dzieli. Wiedza to taki specyficzny zasób, który pomnaża się w wyniku dzielenia. W sektorze chemicznym działamy od wielu lat i w ramach specjalizacji tworzymy bazy danych miedzy innymi o zdarzeniach i wypadkach.
- wywiad z Markiem Różyckim, prezesem zarządu m/d/r/k Trusted Adviser Group Sp z o.o.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – Jacek Bocheński


Nowo wdrożone rozwiązanie rzeczywiście nie wymaga od obsługujących go pracowników dużej siły. Zastosowane w systemie węże połączone są z urządzeniami samozwijającymi się, a końcówki węży są łatwe do założenia i zablokowania, zatem ich obsługa jest znacząco lżejsza. Dzięki temu nowe rozwiązania zlikwidowały duży wysiłek fizyczny i stres u pracowników.
- wywiad z Jackiem Bocheńskim, głównym inżynierem w wydziale techniki „Kolei Mazowieckich – KM” Sp. z o.o.”

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Sztuka wizualna i bezpieczeństwo w miejscu pracy


Firma Faraone, jako organizator konkursu plastycznego ze Stowarzyszeniem „Lejo” we Włoszech, połączył sztukę, przemysł i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne