Dołącz do nas

Flesz

Techplast, jako jedyna firma w Europie została nagrodzona za innowacje


Firma DuPont ogłosiła zwycięzcę nagrody Kevlar® Innovation Award 2012, która została przyznana polskiej firmie Techplast, za innowacyjne wykorzystanie włókna DuPont™ Kevlar® w produkcji ultralekkich butli kompozytowych Safer®, służących do przechowywania gazów. Techplast rywalizował w konkursie z firmami z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Zgłoszenia do nagrody ocenił prestiżowy zespół ekspertów z Uniwersytetu w Reutlingen w Niemczech, magazynu Jane's International Defence Review oraz przedstawiciel działu DuPont Protection Technologies.

DuPont™ Kevlar® Innovation Award nagradza pomysły, metody, technologie, zastosowania, produkty i usługi powstałe z użyciem DuPont™ Kevlar®. Nagroda przyznawana jest według kilku kryteriów:
- wykorzystanie Kevlar® w połączeniu z nowymi materiałami lub za pomocą nowych procesów technologicznych, oraz
- innowacyjne zastosowanie Kevlar®.
W przypadku Techplastu, który osiągnął najwyższą ocenę w powyższych kategoriach, doceniono fakt, że butle Safer® lepiej chronią ludzi i środowisko.
─ W imieniu Techplast pragnę podziękować firmie DuPont za tę inicjatywę. Jest to kolejny dowód, że nasz produkt jest innowacyjny, a nagroda stanowi uznanie dla naszej pracy. Jesteśmy dumni, że Safer® pomaga lepiej chronić ludzi. Wierzymy, że przyszłość butli wysokociśnieniowych wiąże się z materiałami kompozytowymi, pośród których włókno DuPont™ Kevlar® odgrywa kluczową rolę ─ powiedział Adam Saferna, Właściciel i Dyrektor Techplast.

Wykorzystując włókno Kevlar®, Techplast osiągnął znaczącą redukcję wagi butli – nawet o 65% w porównaniu z tradycyjnymi, dotąd powszechnie stosowanymi butlami stalowymi. Dodatkową zaletą jest utrzymanie a nawet zwiększenie wytrzymałości butli. Butle kompozytowe Safer® do przechowywania tlenu lub innych gazów są lekkie i nie korodują. Dlatego są idealnym produktem dla służb ratowniczych, służb medycznych oraz nurków.

nagrodzeni

Kevlar® jest szczególnie znany ze swoich wyjątkowych właściwości, dzięki którym chroni życie i zdrowie funkcjonariuszy policji, żołnierzy i służb specjalnych na całym świecie. Wykorzystywany jest m.in. w kamizelkach kuloodpornych, kaskach i hełmach ochronnych. Dzięki temu, że jest lekki i pięciokrotnie mocniejszy od stali, używa się go również do budowy samolotów, pociągów czy bolidów F1.
─ Kevlar® stał się jedną z wiodących marek ochronnych na świecie, kiedy na początku lat 70. ubiegłego wieku zastąpił stal w oponach ─ powiedział Adam Bartoszek, Dyrektor Rozwoju Rynku DuPont™ Kevlar® w Polsce.

 

Projekt opracowania i wdrożenia innowacyjnych butli kompozytowych na bazie włókna Kevlar® i włókna węglowego był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013. Dofinansowanie zostało wykorzystane przez firmę Techplast między innymi na zakup maszyn i urządzeń do produkcji butli. Część dofinansowania została przeznaczona na opracowanie projektów butli.
Nagroda wręczona dzisiaj firmie Techplast została zaprojektowana w prestiżowej szkole ECAL/University of Art and Design w Lozannie i jest autorstwa Anurag Etchepareborda.

[KB]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Zmiany w wymaganiach dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne


Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Dodatkowe dni urlopu dla inspektorów PIP


Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektorów pracy przewiduje wniesiony przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z nim, inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat przysługiwałby dodatkowy urlop w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie?


Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na  pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Wentylacja i jednorazowe ręczniki są kluczem do bezpieczeństwa w nowej normalności


Eksperci są zgodni, że budowa zaufania w obiektach będzie podstawą dla zachowania bezpieczeństwa personelu i klientów w sektorze gastronomii i hotelarstwa. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne