Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Szkolenie = Inwestycja


Kiedy kilka lat temu pracowałam w firmie państwowej, zajmującej się szeroko pojętą ochroną pracy, organizowałam szkolenia. Nie tylko dla pracowników, także dla partnerów instytucji. Od wielu lat pracuję nad przygotowywaniem szkoleń w dużej firmie prywatnej, która zajmuje się szkoleniem pracowników i pracodawców – w różnych aspektach związanych ze środowiskiem pracy.

Majka Woronowicz

Różnice między obowiązkami w firmie państwowej i prywatnej są duże, ale cel zawsze ten sam: inwestycja – w pracownika, kulturę pracy, pozycję i prestiż firmy.

Prawdziwe potrzeby

Każda komórka zajmująca się szkoleniami zbiera oceny przydatności oraz jakości szkolenia. To tzw. ewaluacje, czyli rozdawane uczestnikom szkoleń ankiety. Z nich dowiadujemy się najwięcej, także o realnych potrzebach pracowników i pracodawców. Nie zawsze bowiem – zwłaszcza pracownicy – mają śmiałość wybierać szkolenia, jakie naprawdę są im potrzebne, nie zawsze komunikują prawdziwe potrzeby. Często boją się wybrzydzać i biorą to, co arbitralnie zaproponuje im szef. I to dobrze, bo dobre szkolenie może przydać się w każdej chwili, ale po co monterowi w zakładzie przemysłowym szkolenie na temat relacji interpersonalnych sprzedawca – klient (z ewaluacji: „Miło spędziłem czas, zawsze to lepiej posiedzieć i posłuchać, niż od ósmej do szesnastej pracować na zakładzie”)? Ano, po nic. Dlatego tak ważne, by pracodawcy uzgadniali z pracownikami zakres tematyczny szkoleń – o ile korzystniejsze byłoby dla grupy monterów szkolenie z aspektów psychologicznych (jak nie dać się monotonii pracy) albo z zarządzania czasem pracy?! Z prowadzonych przeze mnie od wielu lat analiz ankiet, bardzo często wynika, że pracownicy (zwłaszcza techniczni) potrzebują nawet tych najbardziej podstawowych szkoleń, jak np. szkolenie z zakresu bhp (które przecież jest szkoleniem obowiązkowym), w zamian otrzymując szkolenie na temat zarządzanie stresem (również bardzo istotne, choć największym źródłem stresu w miejscu pracy jest przecież obawa o własne życie i zdrowie).

Warto zapytać producenta środków, od którego je kupujemy, czy nie zechciałby w ramach dobrej współpracy zorganizować szkolenia na terenie zakładu pracy – nie wiąże się to z żadnymi kosztami, a wydatnie poprawia jakość i bezpieczeństwo pracy.

Coraz rzadziej, a jednak wciąż często, szkolenia z tego zakresu prowadzone są w firmach na bardzo niskim poziomie, a od wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy zależy przecież nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim zdrowie i życie pracowników. Być może warto więc powtórzyć tego rodzaju szkolenie co jakiś czas? Nie tylko po to, by spełnić obowiązek ustawowy, ale także po to, by w miejscu pracy panował komfort, który z pewnością przełoży się na jakość i wydajność pracy.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

artykuł promocyjny

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem pracy podwykonawców


W obecnych czasach większość firm produkcyjnych korzysta w większym lub mniejszym stopniu z usług podwykonawców. Niezależnie od stopnia skomplikowania oraz czasu trwania prac wykonywanych przez podwykonawców, mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy innej organizacji, o odmiennych standardach pracy, kulturze organizacyjnej, kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu, wykonują prace na rzecz firmy zlecającej, na jej terenie, często w obszarach, gdzie znajdują się pracownicy firmy zlecającej.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Jakim być przywódcą?


Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zajmuje całe rzesze naukowców i praktyków biznesu, czego dowodem są liczne badania i opracowania, kształtujące nowoczesne trendy w zakresie efektywnego przywództwa. Ja chciałbym podzielić się z Państwem swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym obszarze, płynącymi z praktyki zarządzania.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne