Dołącz do nas

dobre praktyki

Szkolenie i doświadczenie


Praca w narażeniu na promieniowanie elektromagnetyczne wysokich częstotliwości wykonywana na znacznych wysokościach – przekraczających często 300 m – należy do codziennych zadań pracowników grup technicznych w firmie EmiTel, będącej operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Spośród przeszło 600 pracowników spółki, ponad 200 świadczy pracę w grupach technicznych, a 150 z nich pracuje na wysokości, czasem w bardzo trudnych warunkach pogodowych.

Konrad Rudniewski

Warunki pracy generujące duże ryzyko wystąpienia wypadków, postawiły kierownictwo firmy wobec konieczności podjęcia szeregu działań mających na celu zapewnienie pracownikom maksimum bezpieczeństwa.

Dojazd

Czynnikiem ryzyka, powodującym statystycznie najwięcej wypadków jest zagrożenie zdarzeniami komunikacyjnymi. Maszty rozmieszczone są nierzadko w trudnym terenie. By do nich dotrzeć (także podczas występowania różnorodnych trudnych warunków atmosferycznych), pracownicy poruszają się drogami górskimi, leśnymi, bocznymi – zapomnianymi przez drogowców. Na szczęście nieliczne wypadki, do których tam dochodziło, kończyły się z reguły niewielkimi urazami i klasyfikowane były jako lekkie.

Ażeby rozwinąć umiejętności jazdy w trudnych warunkach, w firmie prowadzone są dwa rodzaje szkoleń dla użytkowników samochodów. Pierwsze – to doskonalenie techniki jazdy na torach wyścigowych pod Kielcami i w Poznaniu, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Trenowane są tam takie umiejętności, jak wychodzenie z poślizgu, awaryjne hamowanie itd. Dotychczas szkolenie objęło 60% – 90% pracowników z grup technicznych oraz ok. 50% innych pracowników użytkujących samochody służbowe – administratorów budynków, przedstawicieli handlowych. Drugie szkolenie – z technik bezpiecznej jazdy offroadowej – wprowadzono dla pracowników z regionów górskich. Na razie przeszkolono ok. 30% załogi z tych regionów, lecz odsetek ten będzie stopniowo wzrastać. Dodatkowo pracownicy zostali wyposażeni w bezprzewodowe zestawy słuchawkowe.

Systematycznie wysyłane są im najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa drogowego – przypominające np. o przygotowaniu auta i o zasadach bezpiecznej jazdy samochodem w różnych warunkach.

Praca na wysokości

Gdy pracownik dotrze do masztu lub innych urządzeń telekomunikacyjnych może przystąpić do właściwej pracy. Wykonywana jest ona na wysokości (nawet znacznej wysokości – maszty na terenach nizinnych mają często ponad 300 metrów wysokości, te w terenach górskich są niższe, ale znajdują się na szczytach górskich, najwyżej położona stacja jest na Kasprowym Wierchu). W ciągu kilkunastu ostatnich lat nie było przypadku typowego upadku z wysokości – odpadnięcia od masztu. Natomiast miały miejsce inne wypadki związane z pracą na wysokości – poślizgnięcie, kontuzja podczas schodzenia i przemieszczania się na obiektach – np. nieprawidłowe postawienie nogi skutkujące zwichnięciem.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Safety Champions: BASF


Osoby odwiedzające zakłady BASF w Środzie Śląskiej wita wysoki na 30 i szeroki na 60 metrów budynek, dominujący nad otoczeniem. Nie mieszczą się w nim jednak biura, lecz w pełni zautomatyzowany magazyn surowców służących do produkcji wytwarzanych tu katalizatorów samochodowych.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Liderzy bezpieczeństwa – GKN Driveline


GKN Driveline w Oleśnicy jest oddziałem międzynarodowego koncernu dostarczającego technologie i części systemów napędowych do branży automotive. Zakład zatrudnia obecnie 532 pracowników w systemie 3-zmianowym, jednak trwająca rozbudowa zakładu zwiększy ilość zatrudnionych do 1050.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – m/d/r/k Trusted Adviser Group


Każda organizacja gromadzi wiedzę, ale rozwija się tylko taka organizacja, która zdobytą wiedzą się dzieli. Wiedza to taki specyficzny zasób, który pomnaża się w wyniku dzielenia. W sektorze chemicznym działamy od wielu lat i w ramach specjalizacji tworzymy bazy danych miedzy innymi o zdarzeniach i wypadkach.
- wywiad z Markiem Różyckim, prezesem zarządu m/d/r/k Trusted Adviser Group Sp z o.o.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – Jacek Bocheński


Nowo wdrożone rozwiązanie rzeczywiście nie wymaga od obsługujących go pracowników dużej siły. Zastosowane w systemie węże połączone są z urządzeniami samozwijającymi się, a końcówki węży są łatwe do założenia i zablokowania, zatem ich obsługa jest znacząco lżejsza. Dzięki temu nowe rozwiązania zlikwidowały duży wysiłek fizyczny i stres u pracowników.
- wywiad z Jackiem Bocheńskim, głównym inżynierem w wydziale techniki „Kolei Mazowieckich – KM” Sp. z o.o.”

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Sztuka wizualna i bezpieczeństwo w miejscu pracy


Firma Faraone, jako organizator konkursu plastycznego ze Stowarzyszeniem „Lejo” we Włoszech, połączył sztukę, przemysł i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne