Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Świadomość zagrożenia hałasem


Kto z nas nie lubi słuchać pięknej muzyki czy też głosu swoich dzieci? Jak to z wieloma rzeczami w życiu bywa, często nie zdajemy sobie sprawy z wartości, jakie niesie dobry słuch, dopóki go nie stracimy. Często ignorujemy lub zapominamy o konieczności ochrony słuchu.

Wojciech Mazij

W większości przypadków utrata słuchu jest procesem stopniowym, dlatego też wykrywana jest zbyt późno. Pogorszenie słuchu w miarę upływu lat nie jest zjawiskiem rzadkim. Jednak częste narażenie na hałas lub głośne dźwięki zasadniczo przyspieszają ten proces, a nawet przyczyniają się do całkowitej utraty słuchu.

Częste narażenie na działanie hałasu ma bezpośredni wpływ nie tylko na nasz organizm, ale również na jakość naszego życia. Cierpi na tym zarówno nasz układ nerwowy, jak i układ krążenia. Ograniczona zdolność słyszenia jest często powodem izolacji towarzyskiej, samotności oraz depresji. Osłabiony słuch może być przyczyną wypadków w miejscu pracy, a także poza nim – brak możliwości odpowiednio wczesnego usłyszenia sygnałów ostrzegawczych, nadjeżdżającego pojazdu lub innego zbliżającego się niebezpieczeństwa. Badania naukowe dowodzą, iż pracownicy stosujący ochronniki słuchu czują się mniej zmęczeni i rozdrażnieni, niektórzy z nich nawet śpią lepiej w nocy.

Jednakże pracownicy bywają niechętnie nastawieni do stosowania ochronników słuchu, szczególnie gdy narażeni są na hałas o stosunkowo niskim natężeniu (ok. 82 dB(A) do 90 dB (A)).

W przypadku zaś hałasu nieregularnego pracownicy niejednokrotnie zdejmują ochronniki słuchu, co powoduje radykalne zmniejszenie efektywnej ochrony słuchu.

Testy audiometryczne

Jedną z najbardziej wartościowych, a jednocześnie najprostszych technik poprawiających świadomość zagrożenia hałasem jest wyjaśnienie pracownikom uzyskanych rezultatów testów audiometrycznych, porównanie bieżącego audiogramu z poprzednio uzyskanymi audiogramami, a jeżeli jest to możliwe to również z audiogramem osoby o hipotetycznie „normalnym” słuchu, tej samej płci oraz w zbliżonym wieku.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

artykuł promocyjny

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem pracy podwykonawców


W obecnych czasach większość firm produkcyjnych korzysta w większym lub mniejszym stopniu z usług podwykonawców. Niezależnie od stopnia skomplikowania oraz czasu trwania prac wykonywanych przez podwykonawców, mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy innej organizacji, o odmiennych standardach pracy, kulturze organizacyjnej, kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu, wykonują prace na rzecz firmy zlecającej, na jej terenie, często w obszarach, gdzie znajdują się pracownicy firmy zlecającej.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Jakim być przywódcą?


Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zajmuje całe rzesze naukowców i praktyków biznesu, czego dowodem są liczne badania i opracowania, kształtujące nowoczesne trendy w zakresie efektywnego przywództwa. Ja chciałbym podzielić się z Państwem swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym obszarze, płynącymi z praktyki zarządzania.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne