Dołącz do nas

Flesz

Starzenie się pracowników – zobacz praktyczny e-przewodnik


W całej Europie rośnie udział osób starszych w populacji ogólnej, ludzie muszą dłużej pracować, a średni wiek pracowników wzrasta. Mając to na uwadze, Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy (EU-OSHA) zleciła przygotowanie praktycznego e-przewodnika, który będzie zawierał praktyczne informacje, wskazówki i przykłady dotyczące zarówno samego procesu starzenia się siły roboczej, jak i szans, które ten proces ze sobą niesie.

Premiera przewodnika miała miejsce równocześnie z uruchomieniem kampanii „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie”. Jego treść dostosowano do potrzeb czterech głównych grup odbiorców: pracodawców, pracowników, menadżerów ds. HR i ekspertów ds. bezpieczeństwa i zdrowia w pracy (w tym przedstawicieli pracowników, reprezentantów służby bhp i medycyny pracy oraz inspektorów pracy).
W trakcie przeglądania treści zawartych w tym podręczniku, istnieje możliwość przełączania się pomiędzy modułami przygotowanymi dla każdej z ww. grup.

E-przewodnik jest uporządkowany wokół czterech tematów:
- starzenie się w pracy,
- zdrowe i bezpieczne miejsca pracy dla pracowników wszystkich grup wiekowych,
- miejsca pracy propagujące zdrowie i bezpieczeństwo oraz
- powrót do pracy.

Przewodnik jest dostępny pod tym linkiem.

Do 2040 r. prawie 27% unijnej populacji ma mieć ponad 65 lat (Eurostat 2014). Ma to poważne konsekwencje dla pracowników, pracodawców i całości społeczeństwa. Celami trzyletniego projektu „Bezpieczniejsze i zdrowsze warunki pracy dla osób w każdym wieku”, przeprowadzonego przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) na zlecenie Parlamentu Europejskiego były analiza bezpieczeństwa i zdrowia starszych pracowników oraz identyfikacja sposobów zapewnienia zrównoważonej pracy. Projekt podkreślał między innymi przykłady strategii dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy uwzględniających starzenie się siły roboczej oraz czynniki sprzyjające wdrożeniu takich strategii, jak i przeszkody w tym zakresie. Wyniki te mają wpłynąć na rozwój polityki w tym obszarze.

piramida wieku polska

Więcej informacji o projekcie (link)

W 2010 roku wydany został raport "Wstępne standardy zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach", zrealizowany w ramach projektu "Z wiekiem na plus - szkolenia dla przedsiębiorstw”.
Raport jest dostępny do pobrania pod tym linkiem.

EU-OSHA

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Zmiany w wymaganiach dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne


Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Dodatkowe dni urlopu dla inspektorów PIP


Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektorów pracy przewiduje wniesiony przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z nim, inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat przysługiwałby dodatkowy urlop w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie?


Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na  pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Wentylacja i jednorazowe ręczniki są kluczem do bezpieczeństwa w nowej normalności


Eksperci są zgodni, że budowa zaufania w obiektach będzie podstawą dla zachowania bezpieczeństwa personelu i klientów w sektorze gastronomii i hotelarstwa. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne