Dołącz do nas

dobre praktyki

Safety Walk


Celem akcji jest zaangażowanie osób na stanowiskach kierowniczych w działania związane z poprawą bezpieczeństwa pracy oraz zwrócenie uwagi na to, że czynnik ludzki jest najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy.

Dotychczas każdy przełożony, zapytany, czy w jego obszarze jest coś, co można poprawić, aby pracowało się bezpieczniej odpowiadał, że „przecież jest bezpiecznie, a jeśli zdarzy się wypadek, to trudno i nic nie można było na to poradzić”.

ffp ffp ffp

Postanowiliśmy więc stworzyć prosty system, który wpisywałby się w dotychczasowe obowiązki przełożonych. Za każdym razem, po przejęciu zmiany, jej szef robi obchód sprawdzając czystość podległych mu hal. Uznaliśmy, że zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa ludzi przy tej okazji nie będzie dla niego uciążliwe i nie będzie wymagało dodatkowych czynności. Aby wyrobić w szefach zmian ten nawyk rozpoczęliśmy tzw. SAFETY WALK: szef zmiany, szef działu i specjalista ds. BHP podczas obchodu sprawdzają dany obszar w oparciu o listę kontrolną. Zgodnie z planem, każdy z czterech szefów zmiany, przynajmniej raz w miesiącu, bierze udział w takim obchodzie. Podczas SAFETY WALK rozmawiamy o różnych zdarzeniach, które miały miejsce i które mogą się wydarzyć biorąc pod uwagę zauważone niezgodności lub niebezpieczne zachowania. Już po pierwszym obchodzie zauważyliśmy zmianę w podejściu przełożonych do spraw bezpieczeństwa. Stwierdziliśmy także, że problem w podejściu przełożonych nie wynika z braku chęci, ale z braku wiedzy na temat ich odpowiedzialności i możliwości, jakie niesie za sobą zwykła obserwacja i inne spojrzenie na sprawy bezpieczeństwa.

lista-kontrolna

Prezentowana Dobra Praktyka została wdrożona w firmie Farm Frites Poland.

Została wyróżniona i zaprezentowana przez portal "Kultura Bezpieczeństwa" na targach Sawo 2014 w ramach "Strefy Kultury Bezpieczeństwa".
farm-frites

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Safety Champions: BASF


Osoby odwiedzające zakłady BASF w Środzie Śląskiej wita wysoki na 30 i szeroki na 60 metrów budynek, dominujący nad otoczeniem. Nie mieszczą się w nim jednak biura, lecz w pełni zautomatyzowany magazyn surowców służących do produkcji wytwarzanych tu katalizatorów samochodowych.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Liderzy bezpieczeństwa – GKN Driveline


GKN Driveline w Oleśnicy jest oddziałem międzynarodowego koncernu dostarczającego technologie i części systemów napędowych do branży automotive. Zakład zatrudnia obecnie 532 pracowników w systemie 3-zmianowym, jednak trwająca rozbudowa zakładu zwiększy ilość zatrudnionych do 1050.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – m/d/r/k Trusted Adviser Group


Każda organizacja gromadzi wiedzę, ale rozwija się tylko taka organizacja, która zdobytą wiedzą się dzieli. Wiedza to taki specyficzny zasób, który pomnaża się w wyniku dzielenia. W sektorze chemicznym działamy od wielu lat i w ramach specjalizacji tworzymy bazy danych miedzy innymi o zdarzeniach i wypadkach.
- wywiad z Markiem Różyckim, prezesem zarządu m/d/r/k Trusted Adviser Group Sp z o.o.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – Jacek Bocheński


Nowo wdrożone rozwiązanie rzeczywiście nie wymaga od obsługujących go pracowników dużej siły. Zastosowane w systemie węże połączone są z urządzeniami samozwijającymi się, a końcówki węży są łatwe do założenia i zablokowania, zatem ich obsługa jest znacząco lżejsza. Dzięki temu nowe rozwiązania zlikwidowały duży wysiłek fizyczny i stres u pracowników.
- wywiad z Jackiem Bocheńskim, głównym inżynierem w wydziale techniki „Kolei Mazowieckich – KM” Sp. z o.o.”

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Sztuka wizualna i bezpieczeństwo w miejscu pracy


Firma Faraone, jako organizator konkursu plastycznego ze Stowarzyszeniem „Lejo” we Włoszech, połączył sztukę, przemysł i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne