Dołącz do nas

Flesz

Sąd uznał samobójstwo kierowcy PKS za wypadek przy pracy


Za wypadek przy pracy uznał w czwartek Sąd Okręgowy w Białymstoku samobójstwo jednego z kierowców PKS Białystok, które popełnił on w czasie strajku w tej spółce we wrześniu 2011 roku. To orzeczenie odwoławcze, które jest prawomocne.

Kilka miesięcy wcześniej sąd pierwszej instancji uznał, że tego samobójstwa nie można uznać za wypadek przy pracy i oddalił powództwo wdowy po zmarłym 53-letnim kierowcy.
Pełnomocnik wdowy mec. Jan Chojnowski powiedział PAP, że uznając, iż był to wypadek przy pracy sąd ocenił, iż samobójstwo miało związek m.in. czasowy i miejscowy ze strajkiem i sytuacją w zakładzie pracy i bez znaczenia było, czy był ów strajk uznany za legalny czy nie (analizą tej kwestii zajmował się sąd pierwszej instancji).
Dodał, że orzeczenie otwiera wdowie po kierowcy drogę do ubiegania się o zasiłek czy rentę za wypadek przy pracy męża.

Strajk w PKS Białystok zaczął się od dyscyplinarnego zwolnienia przez ówczesny zarząd dwóch kierowców. Protestujący domagali się wówczas odwołania władz spółki oraz przywrócenia do pracy osób zwolnionych, a także niekarania protestujących. Gdy protest przerodził się w strajk generalny (poprzedzony był protestem głodowym), stanął ruch autobusów.
Gdy protest się przedłużał i nie było widać kompromisu, 53-letni kierowca, uczestnik tego strajku, powiesił się w jednym z autobusów. Jak mówili wówczas związkowcy, mógł nie wytrzymać presji psychicznej związanej z tymi wydarzeniami.

Sprawę badała prokuratura, ale umorzyła postępowanie uznając, że nie było w tym udziału osób trzecich, namowy czy pomocy w samobójstwie.
Jak mówili wówczas śledczy, przy zmarłym znaleziono zapiski, z których wynikało, że przez innych protestujących był on odbierany jako osoba współpracująca z ówczesnym zarządem PKS Białystok, choć w rzeczywistości nie działał przeciwko strajkującym.

Fot: PKS Białystok

[PAP]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Zmiany w wymaganiach dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne


Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Dodatkowe dni urlopu dla inspektorów PIP


Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektorów pracy przewiduje wniesiony przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z nim, inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat przysługiwałby dodatkowy urlop w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie?


Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na  pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Wentylacja i jednorazowe ręczniki są kluczem do bezpieczeństwa w nowej normalności


Eksperci są zgodni, że budowa zaufania w obiektach będzie podstawą dla zachowania bezpieczeństwa personelu i klientów w sektorze gastronomii i hotelarstwa. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne