Dołącz do nas

Flesz

Respirabilna krzemionka krystaliczna na placach budowy: właśnie pojawił się nowy europejski przewodnik dla inspektorów pracy


Komitet Starszych Inspektorów Pracy (SLIC) we współpracy z holenderskim ministerstwem pracy (inspekcja pracy) opublikowali przewodnik dla krajowych inspektorów pracy na temat walki z zagrożeniami wynikającymi z narażenia na respirabilną krzemionkę krystaliczną na placach budowy.

Respirabilna krzemionka krystaliczna jest powszechnie spotykana w miejscach pracy w UE w wielu sektorach przemysłu i powoduje ciężkie choroby, jak sylikozę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (PoChP) i nowotwory płuc. Przewodnik koncentruje się na pracy na budowach ze względu na rozpowszechnienie substancji w Europie, wysokie ryzyko związane z narażeniem i dużą liczbę potencjalnie narażonych pracowników.

Przewodnik udziela krajowym inspektorom pracy informacji na temat respirabilnej krzemionki krystalicznej, zagrożeń dla zdrowia, środków kontrolnych i ram prawnych oraz zawiera szereg arkuszy zadań związanych z substancją. Zaleca się podjęcie działań w przypadku wysokiego, średniego lub niskiego ryzyka narażenia zdrowia na respirabilną krzemionkę krystaliczną – zależeć to będzie od zakresu i poziomu środków kontrolnych wdrożonych przez pracodawcę w czasie inspekcji.

Pobierz przewodnik w wersji angielskiej (plik pdf 3MB)

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Zmiany w wymaganiach dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne


Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Dodatkowe dni urlopu dla inspektorów PIP


Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektorów pracy przewiduje wniesiony przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z nim, inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat przysługiwałby dodatkowy urlop w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie?


Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na  pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Wentylacja i jednorazowe ręczniki są kluczem do bezpieczeństwa w nowej normalności


Eksperci są zgodni, że budowa zaufania w obiektach będzie podstawą dla zachowania bezpieczeństwa personelu i klientów w sektorze gastronomii i hotelarstwa. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne