Dołącz do nas

Flesz

Pracownik zginął na skutek eksplozji, do której doszło podczas pompowania opony wózka widłowego


Dochodzenie kanadyjskiej CNESST wykazało, że w podczas pompowania opona eksplodowała, doszło do rozdzielenia elementów felgi i jeden z nich uderzył pracownika w czoło. Ciężko ranny został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł kilka dni później.

Mario Lequin, pracownik firmy zajmującej się naprawami samochodów i oponami Pneu Estrimont inc. zginął w wypadku z eksplodującą oponą podczas pracy w Pneu Deauville w Sherbrooke, QC.
Lequin, zwykle zatrudniony przez Pneu Etrimont, pracował w Pneu Deauville, aby zastąpić innego pracownika.

Jedno z zadań Lequina polegało na założeniu opony wózka widłowego. Aby to zrobić, najpierw musiał spuścić powietrze z opony, otwierając zawór. Następnie musiał odkręcić sześć śrub łączących obie strony felgi i ponownie zmontować oponę. Po wykonaniu tych zadań Lequin zaczął ponownie pompować oponę, korzystając ze sprężonego powietrza.

The Commission des normes, de l'équité, de la santé et de la sécurité du travail (CNESST), organizacja nadzorująca bezpieczeństwo w stanie Quebec (Kanada), ustaliła dwie przyczyny wypadku: • błędy w montażu obręczy, które spowodowały wybuch, oraz • brak odpowiedniego przeszkolenia lub nadzoru, co przyczyniło się do zastosowania przez pracownika niebezpiecznej metody pracy.

Po wypadku CNESST zabroniła montażu i demontażu opon przeznaczonych do pojazdów o masie powyżej 4500 kg do czasu ustalenia przez pracodawcę nowej metody pracy eliminującej podobne zagrożenia oraz nakazała przeszkolenie pracowników w tym zakresie. Pracodawca zrezygnował z pracy na pojazdach tego kalibru.

[KB]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !