Dołącz do nas

dobre praktyki

Praca w zbiorniku zamkniętym pracą pod szczególnym nadzorem


Ze względu na specyfikę branży, pracownicy ZEC SERVICE w trakcie napraw i remontów urządzeń oraz instalacji energetycznych są narażeni na wiele zagrożeń. Przykładem pracy szczególnie trudnej technicznie, ale i obarczonej znacznym ryzykiem, jest naprawa walczaka kotła parowego.

swiadomosc logoWalczak to ciśnieniowy zbiornik umieszczony na szczycie kotła. Jego naprawa wymaga utrzymania wysokiej temperatury płaszcza zewnętrznego podczas operacji spawania (ok. 1600C). Powoduje to, że temperatura w miejscu pracy (wewnątrz zbiornika) przekracza 400C. Dostęp do wnętrza jest utrudniony. Komunikacja i wymiana powietrza odbywa się przez właz o wymiarach 45x50 cm.

foto1 foto2

Aby zminimalizować zagrożenia podczas prac wewnątrz walczaka zastosowano szereg środków ochrony:
• zaizolowano gorące ściany płaszcza walczaka przy pomocy mat izolacyjnych,
• zastosowano nawiew świeżego i chłodnego powietrza do środka,
• prowadzono ciągły pomiar temperatury we wnętrzu walczaka i stałą asekurację z zewnątrz dla pracowników w zbiorniku,
• wyposażono pracowników w przyłbice spawalnicze z indywidualnym nawiewem oczyszczonego powietrza ,
• co ok. 25 minut następowała wymiana pracowników: osoby wychodzące z walczaka odpoczywały w specjalnie przygotowanym klimatyzowanym namiocie ze stałym dostępem do napojów chłodzących.

Dzięki takiej organizacji pracy naprawy mogły zostać wykonane w terminie i, co ważniejsze, w sposób bezpieczny i jak najmniej uciążliwy dla pracowników.

foto3 foto4

Prezentowana Dobra Praktyka została wdrożona w firmie ZEC Service.

Została wyróżniona i zaprezentowana przez portal "Kultura Bezpieczeństwa" na targach Sawo 2014 w ramach "Strefy Kultury Bezpieczeństwa".

zec

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Safety Champions: BASF


Osoby odwiedzające zakłady BASF w Środzie Śląskiej wita wysoki na 30 i szeroki na 60 metrów budynek, dominujący nad otoczeniem. Nie mieszczą się w nim jednak biura, lecz w pełni zautomatyzowany magazyn surowców służących do produkcji wytwarzanych tu katalizatorów samochodowych.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Liderzy bezpieczeństwa – GKN Driveline


GKN Driveline w Oleśnicy jest oddziałem międzynarodowego koncernu dostarczającego technologie i części systemów napędowych do branży automotive. Zakład zatrudnia obecnie 532 pracowników w systemie 3-zmianowym, jednak trwająca rozbudowa zakładu zwiększy ilość zatrudnionych do 1050.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – m/d/r/k Trusted Adviser Group


Każda organizacja gromadzi wiedzę, ale rozwija się tylko taka organizacja, która zdobytą wiedzą się dzieli. Wiedza to taki specyficzny zasób, który pomnaża się w wyniku dzielenia. W sektorze chemicznym działamy od wielu lat i w ramach specjalizacji tworzymy bazy danych miedzy innymi o zdarzeniach i wypadkach.
- wywiad z Markiem Różyckim, prezesem zarządu m/d/r/k Trusted Adviser Group Sp z o.o.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – Jacek Bocheński


Nowo wdrożone rozwiązanie rzeczywiście nie wymaga od obsługujących go pracowników dużej siły. Zastosowane w systemie węże połączone są z urządzeniami samozwijającymi się, a końcówki węży są łatwe do założenia i zablokowania, zatem ich obsługa jest znacząco lżejsza. Dzięki temu nowe rozwiązania zlikwidowały duży wysiłek fizyczny i stres u pracowników.
- wywiad z Jackiem Bocheńskim, głównym inżynierem w wydziale techniki „Kolei Mazowieckich – KM” Sp. z o.o.”

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Sztuka wizualna i bezpieczeństwo w miejscu pracy


Firma Faraone, jako organizator konkursu plastycznego ze Stowarzyszeniem „Lejo” we Włoszech, połączył sztukę, przemysł i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne