Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Okulary ochronne na halach produkcyjnych


Nikt chyba nie lubi, gdy ktoś każe mu nosić sprzęt lub środki ochronne, które wydają się całkowicie niepotrzebne. Z praktyki wiadomo, że osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracy muszą czasem wkładać wiele wysiłku, aby namówić i przekonać pracowników do stosowania potrzebnych na danym stanowisku pracy środków ochronnych. Prawie w każdej firmie są problemy związane ze stosowaniem okularów ochronnych.

Dariusz Owczarek

Dotyczy to szczególnie pracowników dużych korporacji, gdzie konieczność stosowania tego typu ochron jest restrykcyjnie przestrzegana. Przepisy dotyczące obowiązkowego noszenia okularów ochronnych są stosowane głownie podczas pracy na halach produkcyjnych i w magazynach. Bezdyskusyjne jest restrykcyjne stosowanie środków ochrony oczu podczas prac polegających np. na obróbce materiałów (szlifowanie, spawanie itp.). W takich przypadkach nie trzeba chyba namawiać pracowników do stosowania odpowiedniej ochrony. Spawacze narażeni na intensywne promieniowanie widzialne powodujące olśnienie oraz odpryski metalu lub żużla nie wyobrażają sobie pracy bez przyłbicy lub tarczy spawalniczej wyposażonej w odpowiedni filtr ochronny. Tak samo osoby pracujące przy szlifierce lub tokarce mają pełną świadomość, że odpryski obrabianych materiałów, gdy dostaną się do oka mogą być bardzo niebezpieczne. W opisanych przypadkach stosowanie środków ochrony oczy jest wymuszone przez czynniki, które można bardzo łatwo zidentyfikować. Inaczej wygląda sytuacja, gdy zagrożeń dla oczu nie można tak prosto zidentyfikować. Spotkałem się z przypadkiem, gdy pracownicy byli bardzo niezadowoleni, gdy musieli stosować okulary ochronne podczas pracy w magazynie, polegającej na sortowaniu i wydawaniu elementów przeznaczonych do montażu.

„Trudne” pytania

Pamiętam, jak próbując nawiązać rozmowę na temat przydatności okularów ochronnych, usłyszałem od pracownika pytanie, które już na samym początku miało mi pokazać, że nie ma sensu dalej rozmawiać o stosowaniu jakichkolwiek okularów ochronnych. Zostałem zapytany, czy też zakładam okulary ochronne, robiąc porządek w szufladzie lub sortując narzędzia do domowego majsterkowania? Na postawione pytanie odpowiedziałem, mówiąc oczywiście prawdę, że podczas wykonywania takich prac nie zakładam żadnych okularów ochronnych. Nie mogłem i nie chciałem jednak zakończyć rozmowy wnioskiem, że w magazynie zakładu przemysłowego okulary nie są potrzebne. Wyobraźmy sobie sytuację, w której z półki magazynu spada pojemnik z metalowymi elementami, takimi jak śruby, gwoździe itp. Można to nazwać uprzedzeniem zawodowym, ale ja, przewidując scenariusz takiego zdarzenia, wyobrażam sobie spadające elementy właśnie na oczy. W takiej sytuacji bez odpowiednich okularów ochronnych uszkodzenie oczu jest bardzo prawdopodobne. W opisanym przykładzie zagrożenie dla oczu zostało wywołane przypadkowo. Sytuacja, w której okulary ochronne mogą się przydać nie jest już taka ewidentna. Gdy spawamy lub pracujemy przy tokarce sprawa jest jasna. Promieniowanie lub odpryski pojawią się zawsze.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

artykuł promocyjny

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem pracy podwykonawców


W obecnych czasach większość firm produkcyjnych korzysta w większym lub mniejszym stopniu z usług podwykonawców. Niezależnie od stopnia skomplikowania oraz czasu trwania prac wykonywanych przez podwykonawców, mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy innej organizacji, o odmiennych standardach pracy, kulturze organizacyjnej, kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu, wykonują prace na rzecz firmy zlecającej, na jej terenie, często w obszarach, gdzie znajdują się pracownicy firmy zlecającej.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Jakim być przywódcą?


Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zajmuje całe rzesze naukowców i praktyków biznesu, czego dowodem są liczne badania i opracowania, kształtujące nowoczesne trendy w zakresie efektywnego przywództwa. Ja chciałbym podzielić się z Państwem swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym obszarze, płynącymi z praktyki zarządzania.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne