Dołącz do nas

Ergonomia i zdrowie

Napo wraca z filmami pomagającymi zadbać o kręgosłup


W 2007 r. Napo po raz pierwszy wystąpił w filmie z serii „Dźwigaj mniej”, mającym pomagać w zwiększaniu świadomości na temat zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą. Utrzymująca się wysoka częstotliwość występowania tego problemu zdrowotnego w Europie była dla EU OSHA inspiracją dla udostępnienia kolejnych 6 filmów.

Praca siedząca, monotonne i powtarzające się ruchy, brak aktywności fizycznej i podnoszenie ciężkich ładunków to niektóre z czynników ryzyka, które zostały poruszone w nowej serii filmów, mających doprowadzić do wyeliminowania lub ograniczenia dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego w miejscu pracy.

Mimo podejmowania wielu działań profilaktycznych choroby układu mięśniowo-szkieletowego (MSD) związane z pracą są najczęściej występującym problemem zdrowotnym w Europie. Często towarzyszą im objawy takie, jak np. ból pleców i kończyn górnych. Do powstawania tych chorób przyczyniają się takie czynniki ryzyka zawodowego, jak powtarzalność ruchów rąk, długotrwała pozycja siedząca a także podnoszenie lub przenoszenie osób lub ciężarów.

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego stanowią problem nie tylko dla poszczególnych pracowników, ale także dla przedsiębiorstw, gospodarki i całego społeczeństwa, ponieważ są przyczyną niepełnosprawności, zwolnień lekarskich i wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.

Wczesna interwencja, techniczne i organizacyjne środki zapobiegawcze, ergonomiczny sprzęt i zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego od najmłodszych lat przewijają się we wszystkich filmach, a ich zadaniem jest nieść proste przesłanie: zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego związanym z pracą można zapobiegać.

Filmy z Napo dostępne są pod tym linkiem.

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !