Praca siedząca, monotonne i powtarzające się ruchy, brak aktywności fizycznej i podnoszenie ciężkich ładunków to niektóre z czynników ryzyka, które zostały poruszone w nowej serii filmów, mających doprowadzić do wyeliminowania lub ograniczenia dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego w miejscu pracy.
Mimo podejmowania wielu działań profilaktycznych choroby układu mięśniowo-szkieletowego (MSD) związane z pracą są najczęściej występującym problemem zdrowotnym w Europie. Często towarzyszą im objawy takie, jak np. ból pleców i kończyn górnych. Do powstawania tych chorób przyczyniają się takie czynniki ryzyka zawodowego, jak powtarzalność ruchów rąk, długotrwała pozycja siedząca a także podnoszenie lub przenoszenie osób lub ciężarów.
Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego stanowią problem nie tylko dla poszczególnych pracowników, ale także dla przedsiębiorstw, gospodarki i całego społeczeństwa, ponieważ są przyczyną niepełnosprawności, zwolnień lekarskich i wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.
Wczesna interwencja, techniczne i organizacyjne środki zapobiegawcze, ergonomiczny sprzęt i zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego od najmłodszych lat przewijają się we wszystkich filmach, a ich zadaniem jest nieść proste przesłanie: zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego związanym z pracą można zapobiegać.
Filmy z Napo dostępne są pod tym linkiem.
DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!
Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !
Hełm zawsze jest dobrym pomysłem
Zapobieganie zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego u zróżnicowanej siły roboczej
EU-OSHA poświęci uwagę rehabilitacji i powrotowi do pracy po przebytym nowotworze
Sprawdź, czy pracujesz we wspaniałym miejscu pracy
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
W kampanię „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie” zaangażowało się ponad 100 partnerów w całej Europie.