Dołącz do nas

Flesz

Miliardowe inwestycje w bezpieczeństwo w Hucie Miedzi “Głogów”


W Hucie Miedzi Głogów realizowanych jest 10 dużych przedsięwzięć o wartości ponad 2 miliardów złotych. Inwestycje dotyczą nie tylko procesu produkcyjnego, ale mają również wpływ na ochronę środowiska, bezpieczeństwo i warunki pracy. Na wydziale ołowiu zabudowano IV piec Dörschla, który pozwoli zagospodarować materiały ołowionośne i zwiększyć produkcję ołowiu.

Odtworzenie fabryki kwasu siarkowego zwiększy zdolność produkcyjną, zmniejszy awaryjność urządzeń i znacznie poprawi warunki i bezpieczeństwo pracy. Dodatkowo uruchomienie fabryki znacząco obniży emisję dwutlenku siarki do atmosfery. Koszty odtworzenia fabryki przekraczają ponad 154 miliony złotych. Blisko 40 milionów złotych będzie kosztować budowa nowego magazynu koncentratu. Pełne zautomatyzowanie procesu transportu koncentratu zdecydowanie poprawi warunki pracy.

- Nasze działania mają na celu nie tylko zwiększenie produkcji miedzi. Inwestujemy i będziemy nadal inwestować także w ochronę środowiska naturalnego. Staramy się zapewnić jak najlepsze warunki pracy naszym pracownikom, dlatego realizujemy bardzo dużo przedsięwzięć w tej materii – mówi Roman Grzelczak, dyrektor głogowskiej huty.

Warunki pracy poprawi na pewno modernizacja budynku administracyjnego z Huty II. Z nowoczesnych szatni i łaźni korzysta 600 pracowników. Budynek ma nową elewację, wymieniono w nim instalację elektryczną, zbudowano instalację z centralnym systemem klimatyzatorów. Remont kosztował około 5 milionów złotych. Od 2010 roku trwają także prace związane z przebudową obiektów socjalnych HMG I. Zmodernizowano zakładową stołówkę, powstały nowe pomieszczenia administracyjne, od kwietnia remontowane są szatnie.

Projektem mającym na celu poprawienie warunków pracy ale także zwiększenie efektywności jest montaż trzech nowych suwnic. Nowe suwnice usprawnią logistykę załadunku i rozładunku agregatów hutniczych oraz ujednolicą rodzaj stosowanych kadzi w HMG I i HMG II. Koszt realizacji tego zadania to kwota ponad 6 milionów złotych.

Przeprowadzana modernizacja oczyszczalni elektrolitu pozwoli wyeliminować emisję tlenków azotu, tlenku i dwutlenku węgla oraz dwutlenku siarki. Nowa instalacja jest hermetyczna i w pełni zautomatyzowana. Ponadto znacząco poprawiono warunki pracy. Wartość inwestycji przekracza 44 miliony złotych.

W 2015 roku przewidziane jest zakończenie wieloletniego programu modernizacji pirometalurgii w głogowskiej hucie, na który składa się budowa pieca zawiesinowego w HM Głogów I oraz modernizacja pirometalurgii w HM Głogów II. Będzie to najnowocześniejsza linia produkcyjna na świecie o zdolności produkcji 250 tysięcy ton miedzi blister rocznie w HMG I i 230 tys. ton w HMG II.

- Realizowane inwestycje dadzą długoletnie korzyści ekonomiczne. To dla KGHM oprócz efektywnego hutnictwa, także zintegrowana produkcja – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź SA.

W tym roku HM Głogów obchodzi jubileusz 40-lecia. To największa huta w Europie i jedna z najmniej uciążliwych dla środowiska hut miedzi na świecie.

[KB]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Zmiany w wymaganiach dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne


Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Dodatkowe dni urlopu dla inspektorów PIP


Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektorów pracy przewiduje wniesiony przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z nim, inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat przysługiwałby dodatkowy urlop w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie?


Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na  pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Wentylacja i jednorazowe ręczniki są kluczem do bezpieczeństwa w nowej normalności


Eksperci są zgodni, że budowa zaufania w obiektach będzie podstawą dla zachowania bezpieczeństwa personelu i klientów w sektorze gastronomii i hotelarstwa. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne