Dołącz do nas

Flesz

KW – 13 tys. zł na bezpieczeństwo jednego pracownika


Jak podaje portal TG, w koszcie jednej tony węgla pochodzącej z Kompanii Węglowej ponad 23,5 zł stanowią nakłady na bezpieczeństwo pracy. Pieniądze KW wydaje głównie na dostęp do nowych technologii, nowoczesne środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt do monitorowania zagrożeń.

Wydatki na bezpieczeństwo Kompanii Węglowej są imponujące: w 2011 roku wydała na bezpieczeństwo 842,5 mln zł, od stycznia do października 2012 roku było to już 765,8 mln zł. W przeliczeniu na jednego pracownika jest to 13,24 tys. zł, podczas gdy 10 lat temu, gdy w 2003 r. powstawała spółka, przelicznik ten wynosił 6,7 tys. zł wydanych na bezpieczeństwo jednego pracownika.

W Kompanii w ramach programu „Plan poprawy BHP na lata 2009-2015„ dużą wagę przywiązuje się zarówno do budowania rangi służby bhp oraz, jak i modernizację parku maszynowego, podnoszenie kwalifikacji, poprawę transportu ludzi na stanowiska pracy czy poprawę warunków higienicznych. Takie działania przynoszą efekt w postaci zmniejszenia wypadków i zachorowalność na choroby zawodowe.

Inną dziedziną, na którą Kompania zwraca szczególną uwagę, jest ratownictwo górnicze. W chwili obecnej na jedno miejsce przypada siedmiu chętnych, a ratownikiem jest co czternasty górnik pracujący pod ziemią, co powoduje, że ich liczba ponad dwu i półkrotnie przewyższa wymagania przepisów.

wydatki

ratownicy

Fot: KW

[KB]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Zmiany w wymaganiach dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne


Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Dodatkowe dni urlopu dla inspektorów PIP


Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektorów pracy przewiduje wniesiony przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z nim, inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat przysługiwałby dodatkowy urlop w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie?


Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na  pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Wentylacja i jednorazowe ręczniki są kluczem do bezpieczeństwa w nowej normalności


Eksperci są zgodni, że budowa zaufania w obiektach będzie podstawą dla zachowania bezpieczeństwa personelu i klientów w sektorze gastronomii i hotelarstwa. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne