Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Kaskadowa ocena ryzyka


Ocena ryzyka jest potrzebna zarówno organizacji, jak i jej pracownikom. Zgodnie z amerykańską zasadą win-win1) to, co dobre dla firmy jest dobre dla pracownika i na odwrót. Zasada ta ma głęboki sens przede wszystkim w sprawach bezpieczeństwa: z jednej strony zdrowie i życie pracowników, z drugiej – skuteczne ograniczanie niepotrzebnych strat, czyli poprawa efektywności.

Jerzy Karczewski, Krystyna Karczewska

Zastanawiając się, dlaczego ocena ryzyka zawodowego w Polsce traktowana jest w większości przypadków po macoszemu, jako wymóg prawny, bez żadnych widocznych korzyści dla firmy – doszliśmy do wniosku, że winne jest podejście do oceny ryzyka. Głównym powodem traktowania oceny ryzyka w sposób czysto instrumentalny jest brak wiedzy, w jaki sposób ocena ryzyka może zostać wykorzystana do codziennego kontrolowania zagrożeń i do eliminowania bądź ograniczania strat. Skoro jest taki wymóg prawny to trzeba to zrobić, najlepiej niech zajmą się tym specjaliści bhp, a pozostali pracownicy, z kadrą kierowniczą na czele będą mieć „święty spokój”.

W niniejszym artykule pokażemy „kaskadowe” podejście do oceny ryzyka, które pozwala na znacznie lepsze rozpoznanie zagrożeń występujących w firmie, a co za tym idzie na bardziej optymalny dobór środków ochrony.

Trzy poziomy identyfikacji zagrożeń i oceny ryzyka

Dobra ocena ryzyka, przydatna dla organizacji i dla jej pracowników, powinna być przeprowadzona na trzech poziomach:
- najwyższego kierownictwa,
- kierownictwa,
- specjalistów i ekspertów.
Stąd nazwa podejścia: kaskadowa ocena ryzyka.
Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych poziomów chcielibyśmy omówić rysunek:

rys. 1

Krok 1 – Co robimy?
Zbudowanie skutecznego systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy wymaga doskonałej identyfikacji i analizy zagrożeń. Konieczne jest zarówno rozpoznanie zagrożeń, jak i wnikliwa analiza, której efektem końcowym jest ustalenie środków niezbędnych do zapewnienia akceptowalnego, dla danej organizacji, poziomu ryzyka.

1) Z angielskiego win-win – wygrany-wygrany

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

artykuł promocyjny

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem pracy podwykonawców


W obecnych czasach większość firm produkcyjnych korzysta w większym lub mniejszym stopniu z usług podwykonawców. Niezależnie od stopnia skomplikowania oraz czasu trwania prac wykonywanych przez podwykonawców, mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy innej organizacji, o odmiennych standardach pracy, kulturze organizacyjnej, kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu, wykonują prace na rzecz firmy zlecającej, na jej terenie, często w obszarach, gdzie znajdują się pracownicy firmy zlecającej.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Jakim być przywódcą?


Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zajmuje całe rzesze naukowców i praktyków biznesu, czego dowodem są liczne badania i opracowania, kształtujące nowoczesne trendy w zakresie efektywnego przywództwa. Ja chciałbym podzielić się z Państwem swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym obszarze, płynącymi z praktyki zarządzania.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne