Dołącz do nas

Flesz

EU-OSHA wprowadza narzędzie wizualizacji nt. bezpieczeństwa i zdrowia starzejącej się siły roboczej w Europie


Projekt „Bezpieczniejsze i zdrowsze warunki pracy dla osób w każdym wieku” analizuje tendencje demograficzne, wyzwania oraz aktualne strategie i polityki sprzyjające bezpiecznemu i zdrowemu starzeniu się w pracy. Wyniki są już dostępne online i można je łatwo przeglądać za pomocą przyjaznego dla użytkownika, interaktywnego narzędzia wizualizacji.


Do 2040 r. prawie 27% unijnej populacji ma mieć ponad 65 lat (Eurostat 2014). Ma to poważne konsekwencje dla pracowników, pracodawców i całości społeczeństwa. Celami tego trzyletniego projektu, przeprowadzonego przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) na zlecenie Parlamentu Europejskiego były analiza bezpieczeństwa i zdrowia starszych pracowników oraz identyfikacja sposobów zapewnienia zrównoważonej pracy. Projekt podkreślał między innymi przykłady strategii dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy uwzględniających starzenie się siły roboczej oraz czynniki sprzyjające wdrożeniu takich strategii, jak i przeszkody w tym zakresie. Wyniki te mają wpłynąć na rozwój polityki w tym obszarze.

piramida wieku polska

Wielojęzyczne narzędzie wizualizacji umożliwia łatwy i szybki dostęp do wyników. Pięć interaktywnych tablic z wykresami zawierającymi fakty i liczby umożliwia użytkownikom zapoznanie się z kluczowymi kwestiami i porównanie populacji danego kraju i całej UE. Użytkownicy mogą również przeanalizować istniejące polityki, strategie i programy państw członkowskich UE oraz porównać kształtowanie polityki i podejścia do niej w różnych krajach europejskich. Profile krajowe zapewniają szybkie wizualne streszczenie sytuacji w 31 krajach europejskich, z linkami do bardziej szczegółowych informacji nt. każdego kraju.

Ponadto dostępne są teraz również szczegółowe oceny sytuacji, sprawozdania i studia przypadków nt. strategii rehabilitacji i powrotu do pracy. Na przykład w projekcie analizowano konkretne problemy, z jakimi muszą zmierzyć się kobiety w kontekście starzejącej się siły roboczej, a wynikające z tego wnioski, wraz z ich konsekwencjami dla kształtowania polityki, streszczono w przeglądzie badań.

Arkusz informacyjny towarzyszący sprawozdaniu zawiera streszczenie głównych punktów. Wszystkie te produkty, służące informowaniu decydentów oraz społeczności BHP, są już dostępne online.

Więcej informacji:
- Narzędzie wizualizacji (link)
- Końcowy ogólny raport z analizy (link)
- Streszczenie raportu (link)
- informacje o projekcie „Bezpieczniejsze i zdrowsze warunki pracy dla osób w każdym wieku” (link)

[EU OSHA]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Zmiany w wymaganiach dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne


Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Dodatkowe dni urlopu dla inspektorów PIP


Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektorów pracy przewiduje wniesiony przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z nim, inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat przysługiwałby dodatkowy urlop w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie?


Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na  pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Wentylacja i jednorazowe ręczniki są kluczem do bezpieczeństwa w nowej normalności


Eksperci są zgodni, że budowa zaufania w obiektach będzie podstawą dla zachowania bezpieczeństwa personelu i klientów w sektorze gastronomii i hotelarstwa. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne