Dołącz do nas

dobre praktyki

Ergonomia, technika i dialog


Należąca do koncernu VW spółka Volkswagen Motor Polska produkuje w fabryce w Polkowicach ok. 700 tys. silników wysokoprężnych rocznie – w kilkudziesięciu specyfikacjach, o pojemności od 1,6 do 2,0 l, które są następnie montowane w samochodach marek należących do grupy VW.

Konrad Rudniewski

Budowę zakładu rozpoczęto w 1998 r., a już po roku zjechały z linii pierwsze silniki diesla. Początkowo były one z pompowtryskiwaczami, następnie w technice Common Rail, a w zeszłym roku ruszyła produkcja silników modułowych MDB.
Obszar produkcji składa się z dwóch części, różniących się charakterem pracy oraz zagrożeniami: obróbki mechanicznej, gdzie na kilku, w pełni zautomatyzowanych liniach obrabiane są główne podzespoły silnika oraz montażu, gdzie silniki są montowane i testowane.
Wszelkie działania organizacyjne poprawiające warunki pracy oraz wyposażanie stanowisk pracy w najnowocześniejsze, a zarazem bezpieczne maszyny i urządzenia są odzwierciedleniem „Polityki BHP”, której preambuła mówi, iż produkt najwyższej jakości może powstawać tylko w dobrych i bezpiecznych warunkach pracy.

Ergonomia

Wiele wysiłku włożono w likwidację negatywnych skutków pracy przy linii produkcyjnej – mam tu na myśli ograniczenie monotonii, monotypii, redukcję liczby (nielicznych) stanowisk niespełniających wymogów ergonomii oraz pracy w wymuszonej pozycji ciała. W działach obróbki mechanicznej prowadzona jest optymalizacja cyklu produkcyjnego – zgodnie z metodą MTM (Methods-time measurement) wszystkie czynności zostały rozłożone na ruchy elementarne oraz przeliczone, także w module EWAS (Ergonomic Work Assessment System), który rejestruje wszystko pod względem obciążenia pracownika. Zoptymalizowano rozkład wykonywanych przez pracowników czynności tak, aby ich obciążenie było możliwie równomierne oraz aby zmieścić się w takcie produkcyjnym.

bhp2 bhp3 bhp4

Dodatkowo wszystkie stanowiska pracy były w 2012 roku audytowane przez fizjoterapeutę. Oceniał on pozycję ciała osób pracujących przy nich oraz wpływ środowiska pracy na pracowników. W następnym etapie fizjoterapeuta przeprowadził z nimi indywidualne rozmowy – odbywały się one bezpośrednio na linii produkcyjnej. Na zakończenie pracownicy zostali zaproszeni na konsultacje w gabinecie lekarskim, aby zdiagnozować ich osobiste niedyspozycje mogące wpływać na pracę lub odwrotnie – stwierdzić czy środowisko pracy może zwiększać dolegliwości wynikające np. z wcześniej przebytych chorób, kontuzji itp.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Safety Champions: BASF


Osoby odwiedzające zakłady BASF w Środzie Śląskiej wita wysoki na 30 i szeroki na 60 metrów budynek, dominujący nad otoczeniem. Nie mieszczą się w nim jednak biura, lecz w pełni zautomatyzowany magazyn surowców służących do produkcji wytwarzanych tu katalizatorów samochodowych.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Liderzy bezpieczeństwa – GKN Driveline


GKN Driveline w Oleśnicy jest oddziałem międzynarodowego koncernu dostarczającego technologie i części systemów napędowych do branży automotive. Zakład zatrudnia obecnie 532 pracowników w systemie 3-zmianowym, jednak trwająca rozbudowa zakładu zwiększy ilość zatrudnionych do 1050.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – m/d/r/k Trusted Adviser Group


Każda organizacja gromadzi wiedzę, ale rozwija się tylko taka organizacja, która zdobytą wiedzą się dzieli. Wiedza to taki specyficzny zasób, który pomnaża się w wyniku dzielenia. W sektorze chemicznym działamy od wielu lat i w ramach specjalizacji tworzymy bazy danych miedzy innymi o zdarzeniach i wypadkach.
- wywiad z Markiem Różyckim, prezesem zarządu m/d/r/k Trusted Adviser Group Sp z o.o.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – Jacek Bocheński


Nowo wdrożone rozwiązanie rzeczywiście nie wymaga od obsługujących go pracowników dużej siły. Zastosowane w systemie węże połączone są z urządzeniami samozwijającymi się, a końcówki węży są łatwe do założenia i zablokowania, zatem ich obsługa jest znacząco lżejsza. Dzięki temu nowe rozwiązania zlikwidowały duży wysiłek fizyczny i stres u pracowników.
- wywiad z Jackiem Bocheńskim, głównym inżynierem w wydziale techniki „Kolei Mazowieckich – KM” Sp. z o.o.”

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Sztuka wizualna i bezpieczeństwo w miejscu pracy


Firma Faraone, jako organizator konkursu plastycznego ze Stowarzyszeniem „Lejo” we Włoszech, połączył sztukę, przemysł i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne