Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Działania na wypadek wycieku substancji niebezpiecznej


Nawet w najlepiej zabezpieczonym zakładzie czy miejscu pracy mogą zdarzyć się wycieki niebezpiecznych substancji. Nie musi to być ogromna ilość. Mówi się powszechnie, że jedna kropla oleju może zanieczyścić do 1000 litrów wody.

Anna Sternik

Co oznacza, że nawet niewielkie, niewinne z pozoru, skapnięcie kilku kropli smaru z maszyny, może być poważnym zagrożeniem. Dla pracowników, dla zakładu, dla środowiska.

Prawo Ochrony Środowiska jasno mówi: „Każdy, kto prowadzi zakład stwarzający zagrożenie wystąpienia awarii przemysłowej w skutek złej gospodarki substancjami niebezpiecznymi, jest zobowiązany do zapewnienia, aby zakład ten był zaprojektowany, wykonany, prowadzony i likwidowany w sposób zapobiegający owym awariom i ograniczający ich skutki dla ludzi i środowiska.” (Ustawa z dnia 13.04.2001r.)
Rozwiązaniem są sorbenty. Dzięki nim możemy uniknąć niepotrzebnych a wysokich kosztów sprzątania, napraw i usuwania zanieczyszczeń. Nie mówiąc już o bezpieczeństwie pracy.

Podział

Najczęściej stosowanym podziałem materiałów absorbujących jest dziedzina zastosowania. Są dostępne w wersjach:
• do oleju,
• uniwersalne
• specjalne.

Podstawowym kryterium wyboru powinien być rodzaj cieczy, która ma być zebrana.

Sorbenty olejowe
wchłaniają ciecze na bazie węglowodorów (np. oleje, benzynę, olej napędowy, rozpuszczalniki, naftę), a odpychają wodę. Olej pływający na wodzie zostaje wchłonięty bez choćby jednej kropelki wody.

Sorbenty uniwersalne
Służą do szybkiego wchłaniania olejów, cieczy chłodząco – smarujących, smarów, rozpuszczalników, środków przeciw zamarzaniu, jak również nieagresywnych kwasów i ługów.

Sorbenty specjalne
Powinny być stosowane do agresywnych kwasów i ługów oraz nieznanych cieczy. Najczęściej są dostępne w żółtym ostrzegawczym kolorze, co podnosi bezpieczeństwo i ostrzega wszystkich zainteresowanych przed potencjalnym zagrożeniem przez wchłonięte chemikalia.

Kolejnym kryterium wyboru powinien być format. Pamiętajmy, forma sorbentu powinna odpowiadać wyciekowi.
Tu asortyment jest bardzo szeroki. Do wyboru mamy:
•    Maty w podajnikach lub materiał w rolkach
•    Poduszki i węże absorbujące
•    Zapory przeciwolejowe dla ochrony wód
•    Granulaty i pochłaniacze oleju
•    Zestawy ratunkowe
•    Bariery odcinające, pokrywy wlotów kanałów i wanny do wycieków

Maty absorbujące
Maty lub fragmenty oderwane z rolki możemy kłaść wprost na rozlaną ciecz. Proces wchłaniania można obserwować bezpośrednio. Ciecz zostaje wchłonięta szybko i bez problemu. Maty również po nasyceniu pływają po powierzchni wody i można je łatwo zebrać.
Maty absorbujące doskonale nadają się do codziennych potrzeb w laboratoriach, w warsztatach, do prac naprawczych. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie do niewielkich wycieków.

Rolki
Rolki absorbujące dostępne są w różnych szerokościach i grubościach materiału, w zależności od potrzeby zastosowania. Sorbenty w rolkach można stosować np. przy stanowiskach roboczych, ciągach komunikacyjnych, do przykrywania dużych powierzchni, przy narażonych na wyciekach maszynach lub pod nimi. Jeśli rolki są perforowane - łatwo oderwać wymaganą długość. Na rynku  dostępne są również stojaki i uchwyty ścienne, które można umieścić bezpośrednio w miejscu pracy.

Włókniny w podajnikach

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

artykuł promocyjny

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem pracy podwykonawców


W obecnych czasach większość firm produkcyjnych korzysta w większym lub mniejszym stopniu z usług podwykonawców. Niezależnie od stopnia skomplikowania oraz czasu trwania prac wykonywanych przez podwykonawców, mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy innej organizacji, o odmiennych standardach pracy, kulturze organizacyjnej, kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu, wykonują prace na rzecz firmy zlecającej, na jej terenie, często w obszarach, gdzie znajdują się pracownicy firmy zlecającej.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Jakim być przywódcą?


Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zajmuje całe rzesze naukowców i praktyków biznesu, czego dowodem są liczne badania i opracowania, kształtujące nowoczesne trendy w zakresie efektywnego przywództwa. Ja chciałbym podzielić się z Państwem swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym obszarze, płynącymi z praktyki zarządzania.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne