Dołącz do nas

dobre praktyki

Cel: Zero wypadków w pracy – jak to osiągnąć?


Rozwiązania techniczne nie są wystarczające dla ThyssenKrupp Gerlach.

Frustracja i poczucie rezygnacji są częstym stanem w przypadku utrzymujących się wysokich statystyk wypadkowych. Co jeszcze można zrobić, kiedy próbowało się wszystkiego? Niemiecki ThyssenKrupp Gerlach (TKG) odrzucił tą konkluzję, podejmując radykalne działania w zakresie rozwoju kultury bezpieczeństwa, we współpracy z DuPont Sustainable Solutions.

W fabryce w Homburg koło Frankfurtu, ThyssenKrupp Gerlach GmbH produkuje kute wały korbowe dla przemysłu samochodowego. Ten zatrudniający 750 pracowników zakład wchodzi w skład biznesu ThyssenKrupp Forged and Machined Components, który jest światowym liderem na tym polu.
W środowisku pracy, w którym pracują młoty opadowe, główne zagrożenia to hałas, wibracje, wysoka temperatura, pył i brud. Przez lata ThyssenKrupp Gerlach podejmował działania służące poprawie bezpieczeństwa, lecz mimo tego, że firmie udawało się stopniowa obniżać ilość wypadków, uzyskany w 2010 roku wynik 20 wypadków na 1 mln przepracowanych godzin przez wciąż był nie do zaakceptowania dla dr. Franz’a Eckl’a - członka zarządu.

Zastopowanie “kultury wypadkowości”

- W tym czasie mieliśmy nie tylko wysokie wskaźniki wypadkowości, ale również ciężkie wypadki z długotrwałymi efektami - wyjaśnia. - Wprowadzane przez nas rozwiązania koncentrowały się głównie na aspektach technicznych i organizacyjnych. Brakowało wśród pracowników świadomości, że wypadków przy pracy można uniknąć. Dominowała postawa „Nic nie można zrobić z niektórymi wypadkami, wynikają z zachowań”.

- Zrozumieliśmy, że musimy zmienić naszą kulturę i zachowania w odniesieniu do bezpieczeństwa. Ale nie wiedzieliśmy jak to zrobić w efektywny i ustrukturyzowany sposób. Bezpieczeństwo pracy było dla nas ważne i wiele zrobiliśmy, aby je zapewnić. Wielu z nas zastanawiało się, dlaczego to nie wystarcza.

Powszechne stało się poczucie frustracji, niepewności i akceptacja istniejącego stanu rzeczy. Przełomem stały się wypadki, co do których nie dało się znaleźć działań prewencyjnych o charakterze technicznym i organizacyjnym. Trudno znaleźć takie rozwiązania w przypadku, gdy pracownik pokonuje bariery ochronne i wchodzi w strefę zagrożenia lub przebiega przed nadjeżdżającym wózkiem widłowym.
- Pracownicy oczekiwali, że firma lub bezpośredni przełożony rozwiążą każdy problem związany z bezpieczeństwem - wspomina dr. Eckl. - Z kolei kierownicy uważali, że to Dział Bezpieczeństwa jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo. A w tym czasie 75% wypadków spowodowały ich ofiary…

Samokrytyka boli

Po przedyskutowaniu tematu z różnymi specjalistami, firma ThyssenKrupp Gerlach (TKG) zrozumiała, że będzie musiała zainwestować więcej czasu w bezpieczeństwo pracy. Zdecydowano również o skorzystaniu z zewnętrznego wsparcia. W lutym 2011 zaproszono DuPont do przeprowadzenia oceny obecnej sytuacji oraz zidentyfikowania głównych obszarów do poprawy a także pomocy w zdefiniowaniu strategicznych celów dla TKG i implementacji odpowiednich działań.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Safety Champions: BASF


Osoby odwiedzające zakłady BASF w Środzie Śląskiej wita wysoki na 30 i szeroki na 60 metrów budynek, dominujący nad otoczeniem. Nie mieszczą się w nim jednak biura, lecz w pełni zautomatyzowany magazyn surowców służących do produkcji wytwarzanych tu katalizatorów samochodowych.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Liderzy bezpieczeństwa – GKN Driveline


GKN Driveline w Oleśnicy jest oddziałem międzynarodowego koncernu dostarczającego technologie i części systemów napędowych do branży automotive. Zakład zatrudnia obecnie 532 pracowników w systemie 3-zmianowym, jednak trwająca rozbudowa zakładu zwiększy ilość zatrudnionych do 1050.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – m/d/r/k Trusted Adviser Group


Każda organizacja gromadzi wiedzę, ale rozwija się tylko taka organizacja, która zdobytą wiedzą się dzieli. Wiedza to taki specyficzny zasób, który pomnaża się w wyniku dzielenia. W sektorze chemicznym działamy od wielu lat i w ramach specjalizacji tworzymy bazy danych miedzy innymi o zdarzeniach i wypadkach.
- wywiad z Markiem Różyckim, prezesem zarządu m/d/r/k Trusted Adviser Group Sp z o.o.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – Jacek Bocheński


Nowo wdrożone rozwiązanie rzeczywiście nie wymaga od obsługujących go pracowników dużej siły. Zastosowane w systemie węże połączone są z urządzeniami samozwijającymi się, a końcówki węży są łatwe do założenia i zablokowania, zatem ich obsługa jest znacząco lżejsza. Dzięki temu nowe rozwiązania zlikwidowały duży wysiłek fizyczny i stres u pracowników.
- wywiad z Jackiem Bocheńskim, głównym inżynierem w wydziale techniki „Kolei Mazowieckich – KM” Sp. z o.o.”

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Sztuka wizualna i bezpieczeństwo w miejscu pracy


Firma Faraone, jako organizator konkursu plastycznego ze Stowarzyszeniem „Lejo” we Włoszech, połączył sztukę, przemysł i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne