Dołącz do nas

dobre praktyki

Bezpieczne wakacje – bezpieczny powrót do pracy


Wakacje to szczególnie newralgiczny czas – ludzie są rozluźnieni, bardziej skłonni do brawury, pozwalają sobie na więcej – a to sprzyja wypadkom. Po powrocie z urlopu trudno też przestawić się od razu na „tryb pracy”. Przez jakiś czas pracownicy są jeszcze rozkojarzeni, a ich czujność – uśpiona.

Ryzyko wypadku jest wtedy znacznie większe.

Aby zmniejszyć to ryzyko, firma DuPont przeprowadziła we wszystkich swoich zakładach produkcyjnych kampanię skierowaną do pracowników. W ramach inicjatywy zorganizowano akcję plakatową, przypominającą o kilku podstawowych zasadach, które pomagają zapobiegać wypadkom:
• Zachowaj czujność – przed wakacjami, w ich trakcie i po powrocie do pracy,
• Patrz na to co robisz. Uważaj dokąd idziesz. Słuchaj,
• Mniejsza liczba pracowników wymaga więcej uwagi,
• Zanim zaczniesz coś robić – zastanów się dwa razy.

Szczególny nacisk położono na motywowanie pracowników przez kierownictwo:
• Bezpieczeństwo powinno być pierwszym tematem, który omawiasz ze swoim zespołem,
• Pamiętaj, że bezpieczeństwo należy budować przez pozytywną motywację – nie przez strach,
• Bądź aktywny. Szybko i często reaguj na to, co wokół siebie dostrzegasz,
• Komentuj zachowania pozytywne z punktu widzenia bezpieczeństwa – nie skupiaj się wyłącznie na niebezpiecznym zachowaniu,
• Wszelkie uwagi i sugestie udoskonaleń zgłaszane przez pracowników powinny być Twoim priorytetem – nawet jeśli Twoim zdaniem nie są one szczególnie istotne,
• Postępuj zgodnie z tym, czego oczekujesz od innych – musisz być wiarygodny, aby budzić zaangażowanie swoich pracowników w kwestię bezpieczeństwa,
• Bądź otwarty na uwagi i porady ze strony innych – bez względu na to, kto je do Ciebie kieruje.

Inicjatywa przyniosła zamierzony skutek i wpisała się ogólny cel firmy DuPont – „Committed to Zero”.

Prezentowana Dobra Praktyka została wdrożona w firmie DuPont.

Została wyróżniona i zaprezentowana przez portal "Kultura Bezpieczeństwa" na targach Sawo 2014 w ramach "Strefy Kultury Bezpieczenstwa".
dupont

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Safety Champions: BASF


Osoby odwiedzające zakłady BASF w Środzie Śląskiej wita wysoki na 30 i szeroki na 60 metrów budynek, dominujący nad otoczeniem. Nie mieszczą się w nim jednak biura, lecz w pełni zautomatyzowany magazyn surowców służących do produkcji wytwarzanych tu katalizatorów samochodowych.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Liderzy bezpieczeństwa – GKN Driveline


GKN Driveline w Oleśnicy jest oddziałem międzynarodowego koncernu dostarczającego technologie i części systemów napędowych do branży automotive. Zakład zatrudnia obecnie 532 pracowników w systemie 3-zmianowym, jednak trwająca rozbudowa zakładu zwiększy ilość zatrudnionych do 1050.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – m/d/r/k Trusted Adviser Group


Każda organizacja gromadzi wiedzę, ale rozwija się tylko taka organizacja, która zdobytą wiedzą się dzieli. Wiedza to taki specyficzny zasób, który pomnaża się w wyniku dzielenia. W sektorze chemicznym działamy od wielu lat i w ramach specjalizacji tworzymy bazy danych miedzy innymi o zdarzeniach i wypadkach.
- wywiad z Markiem Różyckim, prezesem zarządu m/d/r/k Trusted Adviser Group Sp z o.o.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – Jacek Bocheński


Nowo wdrożone rozwiązanie rzeczywiście nie wymaga od obsługujących go pracowników dużej siły. Zastosowane w systemie węże połączone są z urządzeniami samozwijającymi się, a końcówki węży są łatwe do założenia i zablokowania, zatem ich obsługa jest znacząco lżejsza. Dzięki temu nowe rozwiązania zlikwidowały duży wysiłek fizyczny i stres u pracowników.
- wywiad z Jackiem Bocheńskim, głównym inżynierem w wydziale techniki „Kolei Mazowieckich – KM” Sp. z o.o.”

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Sztuka wizualna i bezpieczeństwo w miejscu pracy


Firma Faraone, jako organizator konkursu plastycznego ze Stowarzyszeniem „Lejo” we Włoszech, połączył sztukę, przemysł i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne