Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo na budowie


Są pewne obszary, w których nie ma miejsca na kompromisy. Plac budowy jest jednym z nich. Jak ważne jest przestrzeganie zasad BHP oraz jak korzystne okazują się rozwiązania technologiczne, wiedzą kierownicy budowy, u których doszło do wypadków. Czy branża budownicza jest jedną z trudniejszych i wciąż niebezpiecznych? Jak to wygląda w rzeczywistości i czy można pewne newralgiczne obszary udoskonalić? Sprawdźmy to.


Za bezpieczeństwo na budowie pośrednio odpowiada każdy z pracowników. Powinien on zachować maksymalne bezpieczeństwo i przestrzegać zasad BHP podczas swojej zmiany. Jak jest? Tego oficjalnie się nie mówi. Dlatego za bezpośrednią organizację pracy i bezpieczeństwa wykonywania robót odpowiada kierownik budowy, kierownik robót lub właściciel firmy. Według prawa budowlanego mają za zadanie nie tylko wykonać wstępne / stanowiskowe i okresowe szkolenie BHP, ale i zapewnić niezbędne narzędzia, które pomogą w płynnej i niczym niezagrożonej pracy.

Statystyki wypadków są bezwzględne – branża budownicza wciąż wymaga poprawy

Pracodawca powinien korzystać z osiągnięć nauki i techniki, sięgając po coraz to nowsze, często lepsze i bezpieczniejsze narzędzia i rozwiązania do pracy. Wyposażenie placu budowy jest tak samo ważne, jak przekazanie środków ochronnych (kaski, odpowiednie obuwie i odzież roboczą czy maski na pył).

Wypadki w pracy – norma? Nie do końca, ponieważ to miejsce, niezależnie od branży, nie powinno stwarzać zagrożenia. Jednak GUS alarmuje, że tylko w 2018 roku doszło do ponad 5 tysięcy wypadków w tej branży, w tym 48 śmiertelnych. Szacuje się, że jedna osoba przebywała aż 46,2 dnia na zwolnieniu. Takie incydenty mają dwie strony medalu – z jednej pracownika, który jest poszkodowany i niezdolny do dalszego wykonywania obowiązków. Z drugiej, pracodawcę narażonego na kontrole, raporty i wypłatę odszkodowania za brak poszanowania przepisów i narażanie podwładnych. Są na to pewne rozwiązania, które choć tanie, bywają bardzo skuteczne.

Najczęstsze powody wypadków w pracy

Szacuje się, że aż 70% wypadków powstaje z winy pracownika. Nie jest on do końca ostrożny. Jeżeli szkolenie BHP nie odniosło żadnych skutków, należy przygotować dla niego miejsce, które będzie eliminować jakiekolwiek zagrożenia. 11% wypadków to upadki z wysokości. Najczęściej z podestów czy niezabezpieczonych drabin. Dlatego korzystnym rozwiązaniem może okazać się podest PLS marki Faraone. Każdy, kto pracował na budowie niejednokrotnie był świadkiem upadku współpracownika lub niestabilności podestu, który również kończył się wywrotką. Winny mógł być człowiek lub sprzęt, który z przyczyn technicznych nie był w stanie zapewnić idealnej stabilności. Dlatego podest PLS jest rozwiązaniem takich problemów. Umieszczony krzyż stabilizujący sprawia, że nie jest potrzebna dodatkowa osoba do wsparcia drabiny, ma ona idealnie wyważony środek ciężkości. Szeroki podest pozwala na swobodną pracę montera z możliwością lekkiego przesuwania nóg i pracy mięśni. Przed upadkiem zabezpiecza także wysoka barierka, na której można umieścić kieszeń na niezbędne narzędzia. Wszystko łatwo i pod ręką. PLS pozwala na regulację wysokości, dlatego sam podest może znajdować się na różnym poziomie.

Nie wolno ignorować zagrożenia, które może pojawić się z każdej strony. Odpowiedzialny właściciel czy kierownik budowy powinien myśleć za pracowników i przewidywać najgorsze scenariusze, tworząc własne reguły bezpieczeństwa. Człowiek jest tylko człowiekiem i nie zawsze pomyśli, dopuszczając się niedbalstwa, narażając tym zachowaniem siebie i współpracowników. Tylko szkolenia, w szczególności okresowe i właściwe narzędzia pozwolą na minimalizację ryzyka i będą zaniżać statystyki GUS dla kolejnych lat.

Zobacz również:
Nowy patent firmy Faraone Poland to jedyne takie urządzenie na rynku. Platforma umożliwia łatwe przemieszczanie się wzdłuż ściany podczas pracy bez schodzenia, z zachowaniem wysokiej stabilności i przede wszystkim bezpieczeństwa.

Akcja partnerska

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

artykuł promocyjny

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem pracy podwykonawców


W obecnych czasach większość firm produkcyjnych korzysta w większym lub mniejszym stopniu z usług podwykonawców. Niezależnie od stopnia skomplikowania oraz czasu trwania prac wykonywanych przez podwykonawców, mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy innej organizacji, o odmiennych standardach pracy, kulturze organizacyjnej, kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu, wykonują prace na rzecz firmy zlecającej, na jej terenie, często w obszarach, gdzie znajdują się pracownicy firmy zlecającej.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Jakim być przywódcą?


Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zajmuje całe rzesze naukowców i praktyków biznesu, czego dowodem są liczne badania i opracowania, kształtujące nowoczesne trendy w zakresie efektywnego przywództwa. Ja chciałbym podzielić się z Państwem swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym obszarze, płynącymi z praktyki zarządzania.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne