Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo na budowie


Są pewne obszary, w których nie ma miejsca na kompromisy. Plac budowy jest jednym z nich. Jak ważne jest przestrzeganie zasad BHP oraz jak korzystne okazują się rozwiązania technologiczne, wiedzą kierownicy budowy, u których doszło do wypadków. Czy branża budownicza jest jedną z trudniejszych i wciąż niebezpiecznych? Jak to wygląda w rzeczywistości i czy można pewne newralgiczne obszary udoskonalić? Sprawdźmy to.


Za bezpieczeństwo na budowie pośrednio odpowiada każdy z pracowników. Powinien on zachować maksymalne bezpieczeństwo i przestrzegać zasad BHP podczas swojej zmiany. Jak jest? Tego oficjalnie się nie mówi. Dlatego za bezpośrednią organizację pracy i bezpieczeństwa wykonywania robót odpowiada kierownik budowy, kierownik robót lub właściciel firmy. Według prawa budowlanego mają za zadanie nie tylko wykonać wstępne / stanowiskowe i okresowe szkolenie BHP, ale i zapewnić niezbędne narzędzia, które pomogą w płynnej i niczym niezagrożonej pracy.

Statystyki wypadków są bezwzględne – branża budownicza wciąż wymaga poprawy

Pracodawca powinien korzystać z osiągnięć nauki i techniki, sięgając po coraz to nowsze, często lepsze i bezpieczniejsze narzędzia i rozwiązania do pracy. Wyposażenie placu budowy jest tak samo ważne, jak przekazanie środków ochronnych (kaski, odpowiednie obuwie i odzież roboczą czy maski na pył).

Wypadki w pracy – norma? Nie do końca, ponieważ to miejsce, niezależnie od branży, nie powinno stwarzać zagrożenia. Jednak GUS alarmuje, że tylko w 2018 roku doszło do ponad 5 tysięcy wypadków w tej branży, w tym 48 śmiertelnych. Szacuje się, że jedna osoba przebywała aż 46,2 dnia na zwolnieniu. Takie incydenty mają dwie strony medalu – z jednej pracownika, który jest poszkodowany i niezdolny do dalszego wykonywania obowiązków. Z drugiej, pracodawcę narażonego na kontrole, raporty i wypłatę odszkodowania za brak poszanowania przepisów i narażanie podwładnych. Są na to pewne rozwiązania, które choć tanie, bywają bardzo skuteczne.

Najczęstsze powody wypadków w pracy

Szacuje się, że aż 70% wypadków powstaje z winy pracownika. Nie jest on do końca ostrożny. Jeżeli szkolenie BHP nie odniosło żadnych skutków, należy przygotować dla niego miejsce, które będzie eliminować jakiekolwiek zagrożenia. 11% wypadków to upadki z wysokości. Najczęściej z podestów czy niezabezpieczonych drabin. Dlatego korzystnym rozwiązaniem może okazać się podest PLS marki Faraone. Każdy, kto pracował na budowie niejednokrotnie był świadkiem upadku współpracownika lub niestabilności podestu, który również kończył się wywrotką. Winny mógł być człowiek lub sprzęt, który z przyczyn technicznych nie był w stanie zapewnić idealnej stabilności. Dlatego podest PLS jest rozwiązaniem takich problemów. Umieszczony krzyż stabilizujący sprawia, że nie jest potrzebna dodatkowa osoba do wsparcia drabiny, ma ona idealnie wyważony środek ciężkości. Szeroki podest pozwala na swobodną pracę montera z możliwością lekkiego przesuwania nóg i pracy mięśni. Przed upadkiem zabezpiecza także wysoka barierka, na której można umieścić kieszeń na niezbędne narzędzia. Wszystko łatwo i pod ręką. PLS pozwala na regulację wysokości, dlatego sam podest może znajdować się na różnym poziomie.

Nie wolno ignorować zagrożenia, które może pojawić się z każdej strony. Odpowiedzialny właściciel czy kierownik budowy powinien myśleć za pracowników i przewidywać najgorsze scenariusze, tworząc własne reguły bezpieczeństwa. Człowiek jest tylko człowiekiem i nie zawsze pomyśli, dopuszczając się niedbalstwa, narażając tym zachowaniem siebie i współpracowników. Tylko szkolenia, w szczególności okresowe i właściwe narzędzia pozwolą na minimalizację ryzyka i będą zaniżać statystyki GUS dla kolejnych lat.

Zobacz również:
Nowy patent firmy Faraone Poland to jedyne takie urządzenie na rynku. Platforma umożliwia łatwe przemieszczanie się wzdłuż ściany podczas pracy bez schodzenia, z zachowaniem wysokiej stabilności i przede wszystkim bezpieczeństwa.

Akcja partnerska

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj
Reklama

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zagrożenia związane z pyłami palnymi


Amerykańska Chemical Safety Board (CSB) zebrała dane o 105 wybuchach pyłu zaistniałych w latach 2006-2017, które zostały następnie podzielone na kilka typów branż. Wykres CSB pokazuje, że wybuchy palnych pyłów występują w wielu branżach i operacjach. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Środki i Technologie Ochrony Indywidualnej? W pandemii technologia wkracza do BHP.


Pandemia doprowadziła do rozproszenia pracy. Obok najpopularniejszego tzw. home office, funkcjonuje grupa pracowników fizycznych, którzy ze względu na obostrzenia sanitarne swoją pracę wykonują w pojedynkę, bez odpowiedniego nadzoru (samotny pracownik, ang. lone worker). Stwarza to dodatkowe problemy z zapewnieniem im bezpieczeństwa czy reagowania w sytuacjach awaryjnych. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

108,9 mln USD kary za wybuch w zakładzie firmy ConAgra Foods


W dniu 9 czerwca 2009 roku eksplozja gazu ziemnego zniszczyła zakład przetwórstwa mięsnego Slim Jim firmy ConAgra Foods. W wyniku wypadku zginęły 4 osoby, a 71 trafiło do szpitali. Do środowiska wyciekło ponad 8 ton szkodliwego amoniaku. W rezultacie firma ConAgra została obarczona 70% winy i zobligowana do wypłaty odszkodowań, których wartość wyniosła 108,9 mln USD. Zakład nigdy nie został odbudowany. (więcej…)


Kontynuuj

akcja partnerska

Wyższy poziom bezpieczeństwa w wymagającym środowisku produkcyjnym


Dzięki radarowemu systemowi LBK firma Leuze rozszerza ofertę rozwiązań bezpieczeństwa dla swoich klientów. System bezpieczeństwa 3D niezawodnie monitoruje strefy zagrożenia - nawet w warunkach występowania iskier i oparów spawalniczych, zanieczyszczeń oraz zapylenia.

Bezpieczeństwo operacyjne posiada najwyższy priorytet w środowiskach przemysłowych. Firma Leuze zapewnia obecnie klientom nowe możliwości w tym zakresie, w postaci radarowego systemu bezpieczeństwa LBK - pierwszego na świecie rozwiązania 3D do użytku w środowiskach produkcyjnych narażonych na wpływ zanieczyszczeń, iskier spawalniczych, wiórów/trocin, zadymienia, wilgoci lub oparów. Opracowany przez włoskiego producenta Inxpect S.p.A. i dystrybuowany przez Leuze system LBK zabezpiecza strefy zagrożenia w pobliżu maszyn i instalacji - nawet w trudnych warunkach procesowych.
- Dużą zaletą radarowego systemu bezpieczeństwa LBK jest jego odporność na wpływ środowiska produkcyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dużej czułości i niezawodnym wykrywaniu ruchu - mówi Jörg Packeiser, Marketing Safety w Leuze. - Warto również podkreślić, że technologia radarowa LBK monitoruje przestrzeń trójwymiarową, a nie tylko dwuwymiarową powierzchnię.

Radarowy system bezpieczeństwa LBK umożliwia niezawodne trójwymiarowe monitorowanie stref ochronnych w wymagających środowiskach produkcyjnych

Radarowy system bezpieczeństwa LBK umożliwia niezawodne trójwymiarowe monitorowanie stref ochronnych w wymagających środowiskach produkcyjnych

Czujniki rejestrują każdy ruch

System radarowy LBK reaguje na ruch i generuje sygnał przełączający, gdy tylko operator wkroczy na obszar monitorowany. W ten sposób firma Leuze chroni zarówno pracowników, jak i procesy technologiczne. Dzieje się tak, ponieważ rozwiązanie 3D przerywa procesy produkcyjne tylko wtedy, gdy ktoś faktycznie znajduje się w strefie zagrożenia. W ten sposób system unika niepotrzebnych przestojów i jednocześnie zwiększa dyspozycyjność maszyny lub instalacji. Po opuszczeniu przez personel strefy niebezpiecznej, maszyny mogą ponownie się uruchomić. Zastosowana technologia radarowa niezawodnie rozróżnia ludzi i obiekty statyczne, ponieważ bezbłędnie wykrywa nawet nieruchome osoby znajdujące się w chronionym obszarze. Obiekty statyczne, takie jak palety lub pojemniki z materiałami, można bez problemu pozostawić w strefie ochronnej, ponieważ nie powoduje to zakłócenia działania systemu.

System LBK bezbłędnie rozróżnia obiekty statyczne i dynamiczne

System LBK bezbłędnie rozróżnia obiekty statyczne i dynamiczne

Łatwa instalacja, elastyczność użytkowania

Radar bezpieczeństwa LBK jest wykorzystywany przede wszystkim do blokady restartu maszyn oraz do monitorowania obszarów ukrytych. Użytkownicy mogą dostosować go do swoich indywidualnych wymagań, określając liczbę i położenie czujników, zakres działania oraz kąt otwarcia dla wąskiej i szerokiej strefy ochronnej. System wykorzystuje również technologię radaru 3D do monitorowania obszarów na stopniach lub cokołach oraz znajdujących się za niemetalicznymi zasłonami. W celu zabezpieczenia większych obszarów można za pomocą kontrolera połączyć ze sobą do sześciu czujników radarowych.
W ten sposób system oferuje maksymalny obszar monitorowania o wymiarach 15 x 4 m. Poszczególne czujniki można łączyć w grupy, które w razie potrzeby można wyłączyć, umożliwiając w ten sposób dostosowanie systemu do wymagań dynamicznych procesów produkcyjnych. Kolejną zaletą radaru bezpieczeństwa LBK jest proste w obsłudze oprogramowanie konfiguracyjne, umożliwiające użytkownikom bezproblemowe zdefiniowanie parametrów systemu. Na życzenie klienta certyfikowani eksperci ds. bezpieczeństwa firmy Leuze mogą przeprowadzić konfigurację i uruchomienie systemu.

Więcej informacji o systemie można uzyskać na stronie leuze.com lub wysyłając wiadomość na adres Info.PL@leuze.com

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne