Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Bezmyślność na dachu


Kontrola przeprowadzona w firmie w Krakowie, związana była z wypadkiem śmiertelnym, któremu uległ jeden z pracowników. Przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych. Zdarzenie miało miejsce podczas budowy budynku mieszkalnego. Poszkodowanym był 23-letni mężczyzna, zatrudniony na podstawie pisemnej umowy o pracę na czas określony.

Wojciech Dyląg

Do kontroli przedłożono akta osobowe pracownika, na podstawie, których ustalono, że został on:
- przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (instruktaż ogólny, stanowiskowy oraz szkolenie okresowe),
- dopuszczony do wykonywania pracy na podstawie zaświadczenia lekarskiego z przeprowadzonych badań profilaktycznych, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku inżynier budowy,
- zapoznany z oceną ryzyka zawodowego na stanowisku pracy inżynier budowy, co zostało potwierdzone oświadczeniem podpisanym przez pracownika.

W dniu wypadku pracownik rozpoczął pracę na terenie budowy w Krakowie o godzinie 7, wykonując obowiązki inżyniera budowy tzn. miał nadzorować pracę podległych mu pracowników, w szczególności prace związane z plantowaniem ziemi na dachu budynku (tzw. zielony dach). Około godz. 9.40 na teren budowy zostały dostarczone elementy konstrukcyjne reklamy. Zdecydowano, że konstrukcja reklamy zostanie przetransportowana na dach przy użyciu żurawia samochodowego. Najpierw elementy konstrukcji zdjęto z samochodu i złożono na poziomie terenu, następnie spięto je pasami, po czym zostały wyniesione na dach i ułożone przy jego krawędzi. Po udaniu się pracowników na dach, okazało się, że konstrukcja reklamy nie może leżeć w miejscu złożenia przez żuraw, gdyż będzie tam musiała leżeć kilka dni, a to z kolei kolidowałoby z wykonywanymi na dachu pracami plantowania ziemi. Poszkodowany zdecydował, że należy ją przenieść na murek szybu oddymiania strumieniowego garaży podziemnych o wysokości około 85 cm, który był usytuowany w okolicy środka dachu budynku. W związku z powyższym pracownicy przebywający na dachu ręcznie przetransportowali konstrukcję w okolicę szybu, pozostawiając ją jednym końcem na murku, a cały element był ułożony skośnie. Następnie poszkodowany pracownik, przystąpił do porządkowania miejsca złożenia konstrukcji – ściągnął leżące na plandece deski i arkusze styropianu oraz przesunął dokę (dźwigar szalunkowy). Następnie wszedł na murek i przesuwał leżące na brezencie płyty styropianowe. Niebieski brezent pokrywał całą powierzchnię szachtu tak, że nie było widać co jest pod spodem. Stojąc na murku poszkodowany ponownie przesunął dokę i chcąc ściągnąć (przesunąć) kolejny element leżący na brezencie zrobił krok do przodu, po którym zniknął pozostałym z oczu – wpadł do szybu i spadł z wysokości ok. 23 m na betonową posadzkę podziemnych garaży budynku ginąc na miejscu.

bhp1 bhp2 bhp3

Zespół powypadkowy ustalił następujące przyczyny wypadku:

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

artykuł promocyjny

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem pracy podwykonawców


W obecnych czasach większość firm produkcyjnych korzysta w większym lub mniejszym stopniu z usług podwykonawców. Niezależnie od stopnia skomplikowania oraz czasu trwania prac wykonywanych przez podwykonawców, mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy innej organizacji, o odmiennych standardach pracy, kulturze organizacyjnej, kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu, wykonują prace na rzecz firmy zlecającej, na jej terenie, często w obszarach, gdzie znajdują się pracownicy firmy zlecającej.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Jakim być przywódcą?


Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zajmuje całe rzesze naukowców i praktyków biznesu, czego dowodem są liczne badania i opracowania, kształtujące nowoczesne trendy w zakresie efektywnego przywództwa. Ja chciałbym podzielić się z Państwem swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym obszarze, płynącymi z praktyki zarządzania.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne