Dołącz do nas

dobre praktyki

Analiza i poprawa bezpieczeństwa maszyn


Celem działań była ocena bezpieczeństwa i propozycja redukcji zagrożeń w celu dostosowania do wymagań zasadniczych dla maszyn i urządzeń parku maszyn produkującego wałki giętkie dla przemysłu automotive.

Zakres projektu:
• Weryfikacja dokumentacji i stanu bieżącego parku maszyn,
• określenie dogodnych metodologii szacowania ryzyka,
• znalezienie zagrożeń dla poszczególnych faz życia maszyny i dla każdego trybu pracy,
• określenie zalecanych środków ochrony lub wymaganego poziomu bezpieczeństwa dla każdego zagrożenia,
• propozycje rozsądnego dostosowania starych maszyn do wymagań minimalnych,
• propozycje rozsądnego dostosowania nowych maszyn do wymagań zasadniczych.

Efekt wdrożenia projektu:
Ujawniono ok. 140 zagrożeń. Najczęściej powtarzającymi się były:
• możliwość zgniecenia/pochwycenia - zalecono uniemożliwienie dostępu do elementów ruchomych/obracających się poprzez zastosowanie osłon stałych i ruchomych, zmniejszenie szczelin,
• porażenie prądem elektrycznym - zalecono poprawienie wykonania instalacji elektrycznej zgodne z obowiązującymi normami, podniesienie kategorii bezpieczeństwa układów sterowania i wykonanie kontrolnych pomiarów rezystancji izolacji i uziemień,
• niewystarczająca dokumentacja – zalecono uzupełnienie dokumentacji o rysunki niezbędne do dokonania rzetelnej oceny funkcji bezpieczeństwa i kategorii zastosowanych układów sterowania.

Zaakceptowano dokumenty dopuszczające do użytku dla 35% maszyn (pozostałe w trakcie uzupełniania. Po usunięciu zauważonych zagrożeń i po audycie skuteczności wprowadzonych zmian nastąpi wydanie Deklaracji zgodności).
foto1 foto2 foto3

Prezentowana Dobra Praktyka została wdrożona przez firmę PHU System.

Została wyróżniona i zaprezentowana przez portal "Kultura Bezpieczeństwa" na targach Sawo 2014 w ramach "Strefy Kultury Bezpieczeństwa".

bp-system

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Safety Champions: BASF


Osoby odwiedzające zakłady BASF w Środzie Śląskiej wita wysoki na 30 i szeroki na 60 metrów budynek, dominujący nad otoczeniem. Nie mieszczą się w nim jednak biura, lecz w pełni zautomatyzowany magazyn surowców służących do produkcji wytwarzanych tu katalizatorów samochodowych.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Liderzy bezpieczeństwa – GKN Driveline


GKN Driveline w Oleśnicy jest oddziałem międzynarodowego koncernu dostarczającego technologie i części systemów napędowych do branży automotive. Zakład zatrudnia obecnie 532 pracowników w systemie 3-zmianowym, jednak trwająca rozbudowa zakładu zwiększy ilość zatrudnionych do 1050.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – m/d/r/k Trusted Adviser Group


Każda organizacja gromadzi wiedzę, ale rozwija się tylko taka organizacja, która zdobytą wiedzą się dzieli. Wiedza to taki specyficzny zasób, który pomnaża się w wyniku dzielenia. W sektorze chemicznym działamy od wielu lat i w ramach specjalizacji tworzymy bazy danych miedzy innymi o zdarzeniach i wypadkach.
- wywiad z Markiem Różyckim, prezesem zarządu m/d/r/k Trusted Adviser Group Sp z o.o.

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Laureaci konkursu CIOP – Jacek Bocheński


Nowo wdrożone rozwiązanie rzeczywiście nie wymaga od obsługujących go pracowników dużej siły. Zastosowane w systemie węże połączone są z urządzeniami samozwijającymi się, a końcówki węży są łatwe do założenia i zablokowania, zatem ich obsługa jest znacząco lżejsza. Dzięki temu nowe rozwiązania zlikwidowały duży wysiłek fizyczny i stres u pracowników.
- wywiad z Jackiem Bocheńskim, głównym inżynierem w wydziale techniki „Kolei Mazowieckich – KM” Sp. z o.o.”

(więcej…)


Kontynuuj

dobre praktyki

Sztuka wizualna i bezpieczeństwo w miejscu pracy


Firma Faraone, jako organizator konkursu plastycznego ze Stowarzyszeniem „Lejo” we Włoszech, połączył sztukę, przemysł i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne