Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

Analiza bezpieczeństwa zadania cz. 2


Kiedy należy ją stosować? Analiza bezpieczeństwa zadania powinna być stałym elementem każdego dobrego systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy. Jest to najlepsza praktyka bhp, ale niedoceniana w normach, przepisach krajowych, czy codziennej praktyce wielu organizacji. Jest ona szczególnie godna polecenia w przypadku zadań niebezpiecznych, rzadko wykonywanych.

Jerzy Karczewski, Krystyna Karczewska

ABZ w systemie bezpieczeństwa pracy

Przeprowadzona przez osoby z dozoru bezpośredniego odpowiadające za bezpieczeństwo swoich pracowników, zatwierdzona przez wyższy dozór, stanowi znakomite narzędzie do planowania bezpiecznego wykonania zadania oraz skutecznej komunikacji z wykonującymi je pracownikami. Analiza pozwala na poinformowanie pracowników i omówienie, jakie zagrożenia wystąpią w kolejnych etapach pracy i jakie środki ochrony są bezwzględnie konieczne, aby zapewnić akceptowany poziom ryzyka.

Standardowa analiza zadania składa się z trzech kolumn:
• Opis etapu zadania.
• Zagrożenia występujące w danym etapie i potencjalne skutki (w wielu firmach opisywane są skutki dla człowieka, środowiska, mienia firmy itp.).
• Środki ochrony niezbędne dla zapewnienia akceptowane- go poziomu ryzyka.

Niektóre firmy dodają inne informacje, na przykład:
• Podstawa prawna, instrukcja.
• Oszacowanie i ocena ryzyka.

W tabeli podany został typowy, nieskomplikowany formularz do ABZ.

tabela
Formularz można oczywiście jeszcze uprościć usuwając zbędne kolumny. Jako minimum należy zostawić kolumny: 2, 3 oraz 5.

W firmach, w których analiza bezpieczeństwa zadania jest stosowana na co dzień, służy ona jako podstawowy dokument do zapoznania/przypomnienia pracownikom, z jakimi zagrożeniami należy liczyć się w danym etapie wykonywania zadania i jakie środki ochrony są w związku z tym niezbędne [9].

ABZ w praktyce

W ubiegłym miesiącu specjalista ds. bhp z dużego zakładu zwrócił się do nas z pytaniem o analizę bezpieczeństwa zadania (chociaż tego tak nie nazwał) oraz analizę ryzyka w ostatniej minucie. Chciał wiedzieć, czy te rozwiązania pomogą mu w lepszym organizowaniu prac niebezpiecznych. Po kilku mi- nutach rozmowy doszliśmy do wspólnego wniosku, że właśnie tak jest.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !


Bezpieczeństwo

Przygotuj organizację na nowy standard ISO 45003


Międzynarodowy standard zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003) ma zostać opublikowany już w lipcu 2021 roku. Zagrożenia psychospołeczne zyskają więc należne miejsce w regulacjach, mając realny wpływ na pracowników, a przez to i na funkcjonowanie organizacji. (więcej…)


Kontynuuj

artykuł promocyjny

Wydajny, sterowany sygnałem PLC system zabezpieczenia dostępu bez czujników mutingu


Siła innowacji, praktyczne podejście i mocne zaangażowanie to wartości, które sprawiły, że firma WITRON, mająca siedzibę w regionie Górnego Palatynatu w Niemczech, jest dzisiaj jednym ze światowych liderów w planowaniu i realizacji dynamicznych systemów magazynowych oraz kompletacyjnych w sektorze intralogistyki. Firma WITRON nieustannie pracuje nad opracowywaniem jeszcze lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań logistycznych dla swoich klientów, które zwiększają wydajność procesów.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Cel: bezpieczna firma. Sposób: dobre przywództwo.


Niektórzy już dawno zrozumieli, że ich wysiłek musi koncentrować się na zapobieganiu. Czasami można odnieść wrażenie, że na siłę wyszukują problemy, ale oni wiedzą o tym, że jeśli raz odpuszczą i przestaną zbierać informacje o zdarzeniach wypadkowych, czyli inaczej mówiąc, przestaną zbierać informacje o przyczynach wypadków i katastrof, to za chwilę za do zapłacą. To jest przywództwo. – mówi Jerzy Karczewski w rozmowie z Fabianem Bielem.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Dlaczego podejmujemy ryzyko w pracy?


Gdy przed kilkoma laty austriacki sportowiec Felix Baumgartner wykonywał skok z wysokości 36 km, dokonanie to relacjonowały wszystkie media. Sukces (lub porażkę) chciały zobaczyć miliony widzów, a o samym skoczku mówiono jeszcze długo po jego wyczynie. Skok się udał, sportowiec stał się bohaterem, pozostaje jednak pytanie: po co to zrobił?

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem pracy podwykonawców


W obecnych czasach większość firm produkcyjnych korzysta w większym lub mniejszym stopniu z usług podwykonawców. Niezależnie od stopnia skomplikowania oraz czasu trwania prac wykonywanych przez podwykonawców, mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy innej organizacji, o odmiennych standardach pracy, kulturze organizacyjnej, kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu, wykonują prace na rzecz firmy zlecającej, na jej terenie, często w obszarach, gdzie znajdują się pracownicy firmy zlecającej.

(więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

Jakim być przywódcą?


Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zajmuje całe rzesze naukowców i praktyków biznesu, czego dowodem są liczne badania i opracowania, kształtujące nowoczesne trendy w zakresie efektywnego przywództwa. Ja chciałbym podzielić się z Państwem swoimi obserwacjami i przemyśleniami w tym obszarze, płynącymi z praktyki zarządzania.

(więcej…)


Kontynuuj

Popularne