Dołącz do nas

Flesz

Amerykanie są skłonni do cięcia wynagrodzenia, żeby nie wracać do biura


Przeprowadzona przez firmę Breeze ankieta pokazuje, że 65% pracowników zgodziłoby się na obcięcie wynagrodzenia 5%, gdyby mogło dzięki temu pozostać w trybie pracy zdalnej. Żeby przełamać opór pracowników przed powrotem, niektóre firmy oferują im dodatkowych korzyści.

Ankieterzy zapytali 1000 Amerykanów, których praca może być wykonywana całkowicie zdalnie o to, z czego gotowi byliby zrezygnować, gdyby pracodawca zaoferował im możliwość pracy zdalnej w pełnym wymiarze godzin. Niektóre odpowiedzi mogą zaskakiwać, ponieważ respondenci byli skłonni do rezygnacji z:

65% - wynagrodzenia o 5%
38% - wynagrodzenia o 10%
24% - wynagrodzenia o 15%
18% - wynagrodzenia o 20%
15% - wynagrodzenia o 25%
39% - ubezpieczenia zdrowotnego
50% - ubezpieczenia wzroku
44% - ubezpieczenia stomatologicznego
45% - świadczeń rentowych
44% - ubezpieczenia na życie
46% - 25% płatnego urlopu
23% - 50% płatnego urlopu
17% - 75% płatnego urlopu
15% - 100% płatnego urlopu
36% - planu emerytalnego
53% - pracowałoby dodatkowo 10 godzin tygodniowo
48% - spłaty przez pracodawcę kredytu studenckiego
44% - płatnego urlopu rodzicielskiego
47% - korzyści dla zdrowia psychicznego
64% - korzyści fitness
55% - rocznego dostępu do mediów społecznościowych
34% - prawa do głosowania we wszystkich przyszłych wyborach lokalnych i krajowych na całe życie
52% - rocznego dostępu do ulubionego serwisu streamingowego
52% - zakupów w Amazonie przez rok

Dostosować się do nowych czasów

Zdaniem autorów ankiety oczywistym jest, że pracodawcy będą musieli do pewnego stopnia zaakceptować pracę zdalną — nie tylko po to, by przyciągnąć najlepszych kandydatów, ale także by zatrzymać obecnych pracowników. O tym, jak poważny jest problem może świadczyć wypowiedź Tonny’ego Greniera, dyrektora generalnego Grenier Media:
- W zeszłym miesiącu wysłałem notatkę do wszystkich moich pracowników, że od lipca wracamy do pracy w biurze i rezygnujemy z home office. Od kilku z nich już otrzymałem informację, że rezygnują z pracy. Teraz nasza firma ma problem z powodu braku pracowników.

Podejście firm do kwestii pracy z domu jest różne. Jak donosi Reuter, pracownicy firmy Alphabet (właściciela m.in. Google) mają taką możliwość, otrzymali jednak dostęp do kalkulatora, dzięki któremu mogą obliczyć w jakim stopniu obniży się ich wynagrodzenie, jeżeli zdecydują się na pracę zdalną. Wysokość cięcia pensji jest uzależniona m.in. od miejsca świadczenia pracy. Firma uzasadnia to tym, że pracownicy pracują z domu w okolicy oddalonej od biura nawet 2 godziny jazdy, gdzie życie jest o wiele tańsze niż w Nowym Jorku czy Seattle, więc mogą zarabiać mniej. Na skutek tego niektórym pracownikom grozi obniżenie wynagrodzenia nawet o 25%. Rzecznik Google uzasadnia to tym, że firma zawsze uzależniała pensję od lokalizacji i lokalnych warunków na rynku pracy. Podobne rozwiązania są stosowane również m.in. przez Facebook czy Twitter.

Ankietę przeprowadzono w dniach 20÷21 lipca 2021 r. Pełne wyniki, z podziałem na różne pokolenia, są dostępne pod tym linkiem.

[Breeze]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !