Dołącz do nas

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy.

Według raportu liczne wypadki pracowników nie są wynikiem zbiegu nieszczęśliwych okoliczności, ale wynikają z polityki Amazona, która „przedkłada zyski nad zdrowie i bezpieczeństwo pracowników”.

Intensyfikacja automatyzacji w magazynach sprawia, że warunki pracy są jeszcze bardziej niebezpieczne. Amazon poczynił znaczące inwestycje w automatyzację magazynów, wprowadzając m.in. autonomiczne roboty szybko poruszające się po całym magazynie i, w przeciwieństwie do ludzi, nie odczuwające zmęczenia. Roboty narzucają tempo pracy, za którym często pracownicy nie są w stanie nadążyć.

Autorzy raportu zauważają, że w każdym z czterech lat objętych analizą wskaźnik poważnych urazów

w magazynach z technologią robotyczną był wyższy niż wskaźnik w magazynach bez tej technologii. W 2019 r., (ostatni z którego dostępne są dane) w magazynach z robotami wskaźnik poważnych urazów wyniósł 7,9 na 100 pełnych etatów i był o ponad 54 procent wyższy niż wskaźnik poważnych urazów w magazynach niezrobotyzowanych (5,1/100).

W maju 2021 r. Amazon ogłosił, że będzie dążył do zmniejszenia liczby wypadków pracowników o 50 procent do 2025 roku. Aby osiągnąć wyznaczony cel, w ramach wartego 330 milionów dolarów programu poprawy warunków pracy, wprowadzi do swoich magazynów cztery rodzaje autonomicznych robotów, których zadaniem będzie m.in. wspomaganie pracowników.

Pierwszy z nich, Ernie, to system który wykorzystuje zrobotyzowane ramię (Autonomous Mobile Robots AMRs) do podawania pojemników z półek na dół do pracowników, pozwalając im na pracę w bardziej ergonomicznych pozycjach.

Bert to pierwszy autonomiczny robot mobilny Amazona, który może swobodnie poruszać się, przenosić przedmioty w centrach logistycznych i najprawdopodobniej również transportować cięższe przedmioty na większe odległości.

Scooter i Kermit to autonomiczne wózki, które będą używane do transportu pustych paczek między budynkami centrów handlowych. Kermit porusza się po trasie ułożonej z taśmy magnetycznej i jest w stanie dostosować prędkość i kierunek do okoliczności.

Raport „Primed for Pain” jest dostępny do pobrania pod tym linkiem.

Sytuacja amerykańskich pracowników sezonowych Amazon przedstawiona została m.in. w reportażu Jessiki Bruder „Nomadland. W drodze za pracą”. Na jego podstawie powstał film fabularny.

[Kultura Bezpieczeństwa]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !