Dołącz do nas

Flesz

2 ofiary śmiertelne zatrucia oparami kwasu azotowego


Do wycieku doszło w produkującym nawozy zakładzie ADOB w Poznaniu. Jego przyczyną nie była awaria lecz błąd pracowników - wypadek miał miejsce podczas mycia kadzi, w której wcześniej znajdował się kwas azotowy.

Dwaj pracownicy za pomocą myjki ciśnieniowej oczyszczali kadzie chemiczne o powierzchni 20 hektolitrów, gdzie był produkowany azotan magnezu i azotan manganu. Żaden z pracowników nie używał środków ochrony indywidualnej, przez co zostali narażeni na opary kwasu.
Zatruciu uległo trzech pracowników. Po przybyciu na miejsce, lekarz pogotowia stwierdził zgon pierwszego z pracowników.
- Niestety, mimo dwugodzinnej akcji pogotowia ratunkowego, nie udało się uratować drugiej z trzech zatrutych oparami kwasu azotowego osób - mówi Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej.
Trzeci z poszkodowanych pracowników, który pośpieszył na ratunek kolegom, nieprzytomny został przewieziony do szpitala na dział toksykologii. Cztery inne osoby, najsłabiej poszkodowane, zostały przewiezione do szpitala na obserwację.
Z firmy ADOB oraz sąsiadującego z nim zakładu ewakuowano ponad 20 osób, jednak jak się udało wstępnie ustalić, opary kwasu nie wydostały się poza kadzie.

Na miejscu pracowało siedem zastępów straży pożarnej, w tym jednostka chemiczna.
- Nasz akcja ratownicza się skończyła, teraz trwa ustalanie przyczyn zdarzenia. Wstępnie wiadomo, że doszło do złamania wewnętrznych przepisów zakładu - mówił Sławomir Brandt.

Na miejscu byli także policjanci, służby inspekcji sanitarnej oraz państwowej inspekcji pracy.

[PAP / KB]


dobre praktyki

Podnoszenie kwalifikacji pracowników: dobre praktyki


Forum odpowiedzialnego biznesu przygotowało w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” broszurę z dobrymi praktykami, zawierającą kilka konkretnych przykładów w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. (więcej…)


Kontynuuj

Bezpieczeństwo

5,9 wypadków na 100 osób. Amazon zastąpi pracowników autonomicznymi robotami


Jak podaje branżowy raport „Primed for Pain” opracowany przez Strategic Organizing Center, wskaźnik poważnych obrażeń wśród pracowników Amazon (2020 r.) był o blisko 80 proc. wyższy niż wszystkich pozostałych pracodawców w branży magazynowej. Ponad 27 tys. zatrudnionych przez Amazon pracowników wymagało na skutek wypadku opieki medycznej wykraczającej poza udzielenie pierwszej pomocy lub nie było w stanie kontynuować pracy. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Zmiany w wymaganiach dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne


Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (więcej…)


Kontynuuj

Flesz

Dodatkowe dni urlopu dla inspektorów PIP


Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektorów pracy przewiduje wniesiony przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z nim, inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat przysługiwałby dodatkowy urlop w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni. (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie?


Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na  pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? (więcej…)


Kontynuuj

Ergonomia i zdrowie

Wentylacja i jednorazowe ręczniki są kluczem do bezpieczeństwa w nowej normalności


Eksperci są zgodni, że budowa zaufania w obiektach będzie podstawą dla zachowania bezpieczeństwa personelu i klientów w sektorze gastronomii i hotelarstwa. (więcej…)


Kontynuuj

Popularne