Obliczono koszty 223 wypadków zaistniałych w latach 2004 – 2008 powodujących czasową niezdolność do pracy. Średni koszt wypadku powodującego czasową niezdolność do pracy wyniósł 6 126 PLN, w tym: koszty pracodawcy – 1 340 PLN (21,87% kosztów wypadku), koszty ZUS – 4 096 PLN (66,86% kosztów wypadku), koszty leczenia ponoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia – 690 PLN (11,27% kosztów wypadku). Szacowane koszty działań zapobiegających – 88 PLN (1,44% kosztów wypadku).
Henryk Purwin
Koszty wypadku lekkiego kształtowały się od kilkuset złotych (wypadek „najtańszy”) do kilkudziesięciu tysięcy złotych (wypadek „najdroższy”).
„Najdroższe” wypadki rejestrowano w zakładach gospodarowania odpadami, co ma związek z wysokością wynagrodzeń pracowników.
Poniższe zestawienie prezentuje koszty lekkiego wypadku powodującego czasową niezdolność do pracy w wybranych działach gospodarki.
Przykładowe koszty bezpieczeństwa i higieny pracy
Koszty wypadków w budownictwie
Ze względu na występujące zagrożenia prace budowlane zaliczane są do najbardziej niebezpiecznych. Potwierdza to liczba wypadków przy pracy w budownictwie. W celu poprawy poziomu bezpieczeństwa pracy w budownictwie istnieje potrzeba stosowania różnych form prewencji wypadkowej, w tym poprzez analizy ekonomiczne np. kosztów wypadków przy pracy.
Analizowano koszty 38 wypadków w budownictwie, w tym: 4 śmiertelnych, 10 ciężkich, 1 zbiorowego oraz 23 powodujących czasową niezdolność do pracy.
Średni koszt wypadku śmiertelnego w budownictwie wyniósł 65 886 PLN i był niższy od średniego kosztu wypadku śmiertelnego w województwie prawie o 40%. Podobnie średni koszt wypadku ciężkiego był niższy o 59% od kosztu wypadku ciężkiego w województwie. Koszty leczenia i koszty pracodawców występują na porównywalnym poziomie. Oznacza to, że pracownik zatrudniony w budownictwie otrzymuje niższe świadczenia powypadkowe niż pracownik firm z innych branż. Jest to skutek relatywnie niskich płac w budownictwie oraz zatrudniania dużej grupy pracowników na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło.
Przykładowo – koszt wypadku śmiertelnego osoby zatrudnionej w firmie budowlanej na podstawie umowy o dzieło wyniósł 20 tys. PLN – taką kwotę właściciel firmy przekazał dobrowolnie rodzinie zmarłego. Podobnie koszt wypadku ciężkiego wyniósł ok. 10 tys. PLN, w tym koszty leczenia poszkodowanego stanowiły ok. 65% kosztów wypadku.
Koszty katastrofy budowlanej
Katastrofa miała miejsce podczas wykonywania prac budowlanych związanych z remontem konstrukcji budynku wchodzącego w skład kompleksu budowanej galerii handlowej. W pewnym momencie nastąpiło zawalenie się ściany zabytkowego budynku na długości ok. 10,5 m i wysokości 8 m. Była to ściana zewnętrzna podłużna. Zniszczeniu uległy stropy trzech kondygnacji o pow. ok. 60 m2 każdy, okna i witryny aluminiowo-szklane. W wyniku przygniecenia 25-letni pracownik poniósł śmierć na miejscu, zaś drugi 48-letni (zatrudniony na podstawie umowy o dzieło) doznał obrażeń ciała powodujących czasową niezdolność do pracy.
Przyczyną katastrofy była nieodpowiednia wytrzymałość istniejącej ściany, wykonanej w końcu XIX wieku z cegły na zaprawie wapienno-piaskowej, która wykorzystana została jako element nośny.
Całkowity koszt katastrofy wyniósł 1 981 280 PLN, w tym:
• koszty inwestora – 987 530 PLN (49,8% kosztów katastrofy),
• koszty generalnego wykonawcy – 758 880 PLN (38,3% kosztów katastrofy),
• koszty wypadku śmiertelnego – 224 630 PLN (11,3% kosztów katastrofy), koszty wypadku lekkiego – 8 870 PLN (0,5% kosztów katastrofy),
• koszty podwykonawców – 1 380 PLN (0,1% kosztów katastrofy).
Aby do katastrofy nie doszło należało uwzględnić w obliczeniach projektowych niedostateczną wytrzymałość ściany wykonanej z cegły na zaprawie wapiennej.